Facebook

Największa pływającą elektrownia PV w Europie powstaje w Holandii

W Holandii na zbiorniku powstałym po zalaniu kopalni piasku powstaje największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna, w której panele umieszczono na pływających platformach. Farmę fotowoltaiczną w technologii „floating” buduje na zbiorniku wodnym w Zwolle wywodzący się z Niemiec deweloper BayWa.

Inwestor zapewnia, że będzie to największa tego rodzaju instalacja poza Chinami. Na instalację złoży się 73 tys. modułów fotowoltaicznych, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów. Moc całej farmy fotowoltaicznej wyniesie 27 MW.

W trakcie budowy elektrowni na zbiorniku w Zwolle pojazdy, łodzie i urządzenia są zasilane energią wyprodukowaną już przez pierwsze pływające panele PV i magazynowaną w umieszczonym na miejscu magazynie energii o mocy 600 kW.

Dodatkowo umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. Instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować około 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

Największa na świecie instalacja typu „floating solar” znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 150 MW i jest zlokalizowana na zbiorniku powstałym po wyłączeniu kopalni.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas