Facebook

Zakończono gorące testy funkcjonalne bloku Flamanville 3

W poniedziałek 17 lutego 2020 r. zakończono testy funkcjonalne na gorąco bloku jądrowego Flamanville 3 francuskiej elektrowni atomowej położonej koło miejscowości Flamanville, na półwyspie Cotentin nad kanałem La Manche, w regionie Normandia. Według koncernu EDF wyniki testów są pozytywne, co przybliża moment załadunku paliwa do reaktora.

Testy, które trwały od 21 września 2019 r., miały na celu sprawdzenie instalacji oraz weryfikację prawidłowości funkcjonowanie obwodów reaktora. W trakcie testów przeprowadzono ponad tysiąc procedur kontrolnych i sprawdzono funkcjonowanie bloku. Testom podano między innymi obwód pierwotny przy temperaturze pracy 303°C i ciśnieniu 154 barów. Testowano działanie generatorów pary i układu chłodzenia za pośrednictwem obwodu wtórnego. W ubiegłym tygodniu została pomyślnie uruchomiona turbina, która osiągnęła swoje nominalne parametry operacyjne.

Pierwotnie termin uruchomienia bloku Flamanville 3 był wyznaczony na rok 2014, ale ostatnie deklaracje wykonawców i inwestora mówią, że jednostka ma być oddana do użytku do końca 2022 roku. Koszty tej inwestycji wzrosły kilkukrotnie z planowanych 4 mld euro do ponad 12,4 mld euro.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas