Facebook

EW Żarnowiec będzie serwisować GCB w elektrowniach PGE

Pracownicy PGE Energia Odnawialna Oddział Elektrownia Wodna Żarnowiec będą serwisować wyłączniki generatorowe (GCB) zainstalowane w Elektrowniach Bełchatów, Opole, Turów i Dolna Odra należących do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Dotychczas monopol na serwis tych urządzeń miał ich producent, koncern ABB Power Grids.

Podstawowym zadaniem wyłączników generatorowych jest zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa układom wyprowadzenia mocy. Jeśli pojawią się zakłócenia w elektrowni, dzięki GCB możliwe jest natychmiastowe wyłączenie obwodu i uchronienie generatora, transformatorów i innych kluczowych urządzeń przed uszkodzeniem i zniszczeniem.

Obecnie największym producentem i liderem w projektowaniu oraz wytwarzaniu wyłączników generatorowych na świecie jest koncern ABB Power Grids. Posiada on 70% udziału w rynku, dostarczając swoje produkty do ponad 100 krajów, w tym do Polski. Co ważne realizując kontrakty, koncern z Zürichu, zagwarantował sobie niemal wyłączność na usługi serwisowe.

Wyjątek zrobił dla ekipy z Elektrowni Wodnej Żarnowiec. To w tej elektrowni szczytowo-pompowej zainstalowano w 1994 roku pierwsze w Polsce wyłączniki generatorowe. Wchodzący na nasz rynek koncern ABB zdecydował się wtedy przygotować wybranych pracowników z Żarnowca do samodzielnego serwisowania urządzeń. Od tego czasu stale podwyższają oni swoje umiejętności podczas cyklicznych szkoleń w Szwajcarii, uzyskując w siedzibie producenta stosowne certyfikaty.

– Właściwy serwis wyłączników generatorowych jest jednym z kluczowych elementów gwarantujących bezpieczną pracę bloków energetycznych w naszych elektrowniach, co w praktyce przekłada się na zapewnienie niezakłóconych i ciągłych dostaw energii elektrycznej do milionów polskich domów. Korzystanie z unikatowych kompetencji specjalistów z poszczególnych spółek z Grupy PGE pozwoli nam w przyszłości jeszcze efektywniej dbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski – podkreśla Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK.

Obecnie w Polsce zainstalowanych jest około 100 urządzeń GCB. Połowa z nich znajduje się w elektrowniach należących do Grupy PGE: 36 sztuk w PGE GiEK oraz po 12 w PGE Energia Ciepła i PGE Energia Odnawialna. Jedynie w tej ostatniej spółce możliwy był serwis własny przeprowadzany przez ekipę z EW Żarnowiec.

Od tego roku to się zmieni. ABB Power Grids, doceniając kompetencje techniczne i standardy organizacyjne żarnowieckich specjalistów, zgodził się, by wyłączniki generatorowe z kolejnych elektrowni należących do Grupy PGE były przez nich serwisowane. W pierwszej kolejności dotyczy to urządzeń GCB w Zespole Elektrowni Dolna Odra oraz Elektrowni Bełchatów, Opole i Turów należących do PGE GiEK. Kolejna umowa obejmować będzie sześć elektrociepłowni należących do PGE Energia Ciepła.

– Co ważne umowa z ABB Power Grids gwarantuje nam też dostęp do części serwisowych po cenach fabrycznych oraz pomoc techniczną – informuje Piotr Książek, dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział EW Żarnowiec.

– A to umożliwi optymalizację kosztów serwisu w ramach Grupy PGE oraz dalszy rozwój kompetencji pracowników spółki odpowiedzialnych za stan techniczny i bezpieczeństwo elektrowni – podsumowuje Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas