Facebook

ML System dostarczy wiaty przystankowe

ML System, spółka technologiczna działająca na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), podpisała wartą 1,4 mln zł umowę z generalnym wykonawcą zatok autobusowych na dostawę 27 wiat przystankowych. Obiekty staną w Rzeszowie.

– Wiaty przystankowe będą miały funkcję grzania i chłodzenia. To kolejny kontrakt z Rzeszowem tego typu, co potwierdza innowacyjny charakter miasta oraz dobrą współpracę z ML System – informuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Przystanek miejski zintegrowany z instalacją fotowoltaiczną jest elementem infrastruktury transportu zbiorowego, który wpisuje się w koncepcję Smart City. Wygenerowaną przez układ PV energię można na bieżąco eksploatować (zasilanie klimatyzacji, oświetlenie LED, ładowanie telefonów, ogrzewanie szyb oraz ławki), a nadwyżki magazynować w akumulatorach. Dzięki zainstalowanym taśmom LED wewnątrz zespolenia szyb oświetlenie jest odporne na akty wandalizmu. Ponadto można stosować innowacyjne, podgrzewane szyby z funkcją „no frost”.

Dotychczas spółka dostarczyła Rzeszowowi 140 wiat przystankowych: 20 z nich posiada centralne sterowanie energią, sześć ma zainstalowany system grzewczy, 22 instalację fotowoltaiczną, a pięć instalację chłodzenia. Wiaty przystankowe wyprodukowane przez ML System znajdują się również w Stalowej Woli, Boguchwale, Wieliczce, Koszalinie i mieście Resko.

W ramach inwestycji ML System wykonał do tej pory Rzeszowowi instalacje PV i BIPV na ponad 50 obiektach użyteczności publicznej, w ramach których zainstalowano systemy dachowe, żaluzje i fasady wentylowane o łącznej mocy ponad 1MWp. Jednym z ciekawszych projektów była realizacja na Dworcu Komunikacji Lokalnej, którego elewacja została wykonana z fotowoltaicznej fasady wentylowanej, będącej autorskim rozwiązaniem ML System. W pasach okiennych budynku głównego zastosowano z kolei fotowoltaiczne żaluzje, kolejne systemowe rozwiązanie spółki. Dzięki użytym elementom aktywnym dworzec jest energetycznie dodatni, tj. w rozliczeniu rocznym więcej energii produkuje niż zużywa.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas