Facebook

ABB wspólnie z Covariant rozwija AI w robotyzacji

ABB rozpoczął współpracę ze startupem Covariant, która ma na celu wprowadzenie na rynek zrobotyzowanych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Pierwszym wspólnym projektem jest w pełni autonomiczna instalacja do obsługi procesu realizacji zamówień w holenderskiej firmie Active Ants.

Obie firmy mają podobną wizję robotyki, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i opiera się na robotach uczących się wraz z każdym zrealizowanym zadaniem, pracujących ramię w ramię z ludźmi. Biorąc pod uwagę przyspieszone tempo wzrostu sektora e-commerce na świecie, ABB widzi ogromny potencjał w zrobotyzowanych rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Rozwiązania te mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie m.in. w logistyce, usługach magazynowania czy przy sortowaniu paczek i przesyłek pocztowych. Według danych portalu Statista, globalne przychody w sektorze e-commerce w ciągu najbliższych pięciu lat wzrosną o ponad 50%: z 1,7 bln euro w 2019 roku do 2,6 bln euro w roku 2024.

Covariant Brain to uniwersalna sztuczna inteligencja, która umożliwia robotom obserwowanie otaczającego świata, wyciąganie wniosków i podejmowanie stosownych działań, czyli wykonywanie zadań zbyt skomplikowanych dla tradycyjnie programowanych robotów. Oprogramowanie Covariant pozwala robotom zdobywać coraz więcej umiejętności – mogą samodzielne przystosowywać się do nowych zadań metodą prób i błędów. Dzięki temu ciągle poszerzają zakres przedmiotów, które rozpoznają, np. przy kompletacji zamówienia.

Pierwsze rozwiązanie opracowane przez ABB we współpracy z Covariant zostało już wdrożone w Active Ants – holenderskiej firmie, która jest czołowym dostawcą usług e-commerce dla firm internetowych.

Współpraca z Covariant to element naszej strategii zakładającej rozwój w kierunku nowych sektorów charakteryzujących się z dużo dynamiką wzrostu, takich jak dystrybucja i handel elektroniczny. Integrując sztuczną inteligencję z naszymi robotami tworzymy nowe możliwości i zastosowania dla różnych branży – oznajmia Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

Jeśli chcemy doskonalić sztuczną inteligencję, musimy wyprowadzić ją z laboratoriów i zastosować w prawdziwym świecie. Cieszymy się z współpracy z ABB przy tworzeniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję dla klientów robotyki na całym świecie. Uzyskujemy dostęp do gromadzonej już od prawie 50 lat wiedzy i doświadczenia ABB w stosowaniu systemów automatyki w najbardziej wymagających instalacjach przemysłowych – dodaje Peter Chen, dyrektor generalny i współzałożyciel Covariant.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas