Facebook

Holandia: do 4 tys. euro na zakup samochodu elektrycznego

W 2020 roku mieszkańcy Holandii będą mogli otrzymać rządową dotację w wysokości do 4000 euro na zakup nowego samochodu elektrycznego. Będzie można także ubiegać się o dotację w wysokości 2000 euro na używany samochód elektryczny.

Wprowadzono warunki otrzymania rządowego wsparcia. Na przykład samochód musi pozostać z tym samym kierowcą w Holandii przez kilka lat. Leasing samochodów również kwalifikuje się do otrzymania dotacji. Jeśli umowa zostanie rozwiązana w ciągu czterech lat, to dotacja wygasa. Ten, kto kupi inny samochód w ciągu trzech lat, musi zwrócić część wsparcia rządowego.

Kierowcy mogą otrzymać dotację na samochód elektryczny tylko raz i rząd chce zapobiec nadużyciom. Kwota dotacji ma spadać w nadchodzących latach, ponieważ samochody elektryczne będą tańsze. W ciągu następnych pięciu lat na program subsydiów przeznaczono 250 milionów euro.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Holandii była wcześniej głównie stymulowana korzystnym systemem podatkowym dla kierowców korzystających z leasingu. Wsparcie trafiało na zakup drogich samochodów z napędem elektrycznym, które po pewnym czasie były sprzedawane zagranicę. Po ostrej krytyce ze strony parlamentu rząd stopniowo zaczął wycofywać się z tego programu.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas