Facebook

Gaz-System przyłączy do sieci nowe bloki gazowo-parowe

Gaz-System przyłączy do sieci nowe bloki gazowo-parowe powstające w Elektrowni Dolna Odra i Elektrociepłowni Czechnica. To efekt podpisanych w marcu umów z PGE GiEK i ZEW Kogeneracja.

W połowie marca Gaz-System i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki temu nowo wybudowane bloki gazowo-parowe będą w przyszłości zasilane gazem z Terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycja wiąże się z wybudowaniem około 63 km gazociągu i stacji gazowej.

Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nim Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych o wskaźniku emisyjności poniżej 550 kg/MWh, zgodnym z zapisami tzw. Pakietu Zimowego Unii Europejskiej. Początek eksploatacji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy około 1400 MW, zasilanych „błękitnym paliwem” planowany jest na czwarty kwartał 2023 roku.

Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra z istniejącą infrastrukturą gazową Gaz-System. Gaz ziemny będzie dostarczany z Terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejący gazociąg Szczecin – Lwówek oraz planowany odcinek Goleniów – Lwówek projektowany w ramach Projektu Baltic Pipe.

Umowa z Kogeneracją

Podobną umowę Gaz-System podpisał na początku marca z Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja. Porozumienie dotyczy przyłączenia do sieci przesyłowej nowego bloku gazowo-parowego powstającego w nowej Elektrociepłowni Czechnica. Umowa zakłada budowę gazociągu o dwóch średnicach: 500 mm (4,7 km) oraz 300 mm (6,5 km) wraz ze światłowodem oraz stacji gazowej. Obecnie w EC Czechnica energia elektryczna i ciepło produkowane jest z węgla i biomasy. Zmiana źródła zasilania na blok gazowo-parowy znacząco przyczyni się do redukcji emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Dzięki zastosowaniu technologii opartej na spalaniu gazu poprawi się jakość powietrza w regionie. Dodatkowe korzyści to mniejszy ruch samochodowy, ponieważ ustaną dostawy węgla i biomasy do istniejącej EC Czechnica. Zostanie również wyeliminowany problem składowania odpadów, powstałych w procesie spalania paliw stałych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas