Facebook

Spółka Unimotu wchodzi na skandynawski rynek handlu energią

Spółka Tradea z Grupy Unimot została członkiem giełdy Nasdaq, co było jednym z jej strategicznych celów. Dzięki temu będzie mogła handlować energią elektryczną na rynku skandynawskim, co ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Nasdaq to giełda papierów wartościowych z główną siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz filiami na całym świecie, oferująca możliwość handlu towarami, w tym energią elektryczną i gazem ziemnym, który prowadzony jest pod marką Nasdaq Commodities.

Tradea została przyjęta do Nasdaq Commodities jako tzw. Non-Clearing Member, czyli jednostka biorąca udział w handlu za pośrednictwem instytucji clearingowej, którą jest dla Spółki Bank Raiffeisen w Czechach. W Europie jest około 250 członków Nasdaq Commodities z ponad 20 krajów. Są to zarówno producenci, dystrybutorzy, sprzedawcy jak i duzi konsumenci energii elektrycznej, a także banki, spółki maklerskie, fundusze i instytucje finansowe.

– Jesteśmy obecni we wszystkich obszarach obrotu energią elektryczną zarówno w Polsce, jak również na terenie Ukrainy, gdzie posiadamy swoją spółkę zależną. Jednym ze strategicznych celów rozwojowych jest dla nas wejście na rynek energii w Skandynawii i członkostwo w Nasdaq Commodities pomoże nam w realizacji tego celu – oznajmia Krzysztof Bonk, prezes spółki Tradea.

Spółka Tradea jest częścią Grupy Unimot od 2016 roku. Jej dominującą działalnością jest hurtowy obrót energią elektryczną. W 2019 roku obroty spółki przekroczyły 2 TWh energii elektrycznej i wolumen ten rośnie corocznie. Handel odbywa się poprzez Towarową Giełdę Energii, platformy brokerskie oraz kanały OTC. Tradea specjalizuje się także w zakupie energii elektrycznej bezpośrednio od producentów energii ze źródeł odnawialnych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas