Facebook

Tauron zwiększa produkcję z wiatru o 60%

W ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona dostarczyły około 700 GWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost produkcji o 60% względem roku 2018. Taka ilość energii odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu 300 tys. gospodarstw domowych.

Duży wzrost produkcji to przede wszystkim efekt nabycia pięciu farm wiatrowych o mocy 180 MW i korzystnej sytuacji meteorologicznej. Stale analizujemy możliwości akwizycji kolejnych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, a równocześnie rozwijamy własne, zielone przedsięwzięcia, w szczególności na terenach należących do grupy – tłumaczy Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Dzięki ubiegłorocznemu zakupowi nowych farm, Tauron niemal podwoił moce zainstalowane w technologii wiatrowej. Obecnie spółka jest właścicielem dziewięciu farm w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny o łącznej mocy 380,75 MW. Farmy zlokalizowane są w większości na terenach o dobrych parametrach wietrzności, gdzie średnioroczna prędkość wiatru wynosi ponad 6 m/s.

Tauron w zainicjowanym w ubiegłym roku Zielonym Zwrocie zakłada do 2025 roku inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. Grupa przewiduje, że dzięki planowanym działaniom zwiększy udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej do blisko 30% w 2025 roku a w roku 2030 do ponad 65%.

Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nowoczesnymi, pozwolą na obniżenie emisyjności grupy, w perspektywie 2025 roku o ponad 20%, a w perspektywie 2030 roku o ponad 50%.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas