Facebook

Wydłużono termin składania ofert na elektrownię jądrową Belene

Jak poinformowała agencja Reuters, z powodu pandemii koronawirusa Bułgaria przedłuży termin składania wiążących ofert na budowę elektrowni jądrowej Belene.

Termin składania wiążących ofert w postępowaniu, które ma wyłonić inwestora dla drugiej w Bułgarii elektrowni jądrowej w Belene został ustalony pierwotnie na koniec kwietnia. Jednak zgodnie z oświadczeniem bułgarskiej minister energii Temenużki Petkowej termin ten ma zostać przesunięty ze względu na utrudniony dostęp inwestorów do dokumentacji warunkach epidemii koronawirusa.

W ubiegłym roku rząd Bułgarii ogłosił listę pięciu podmiotów, kandydatów na inwestora dla drugiej w kraju elektrowni jądrowej w Belene. Wśród tych podmiotów są: rosyjski Atomenergoprom, południowokoreańska państwowa firma Korea Hydro & Nuclear Power, chińska CNNC, francuski Framatome oraz amerykański General Electric. Pierwsze trzy firmy chcą zostać generalnym inwestorem. Natomiast Framatome i General Electric zadeklarowała gotowość udziału w przedsięwzięciu jako podwykonawcy i dostawcy urządzeń.

W projekt ma być zaangażowana Bułgarska Krajowa Spółka Energetyczna (NEK), która wniesie aportem przeprowadzone dotychczas inwestycje o wartości 1,5 mld euro, w tym zatwierdzony teren budowy oraz dwa rosyjskie reaktory typu WWER 1000+. Bułgarski rząd oczekuje, że koszty projektu nie przekroczą 10 mld euro, a elektrownia rozpocznie działalność nie później niż 10 lat po zawarciu umowy z inwestorem.

Projekt budowy elektrowni jądrowej Belene liczy już ponad 35 lat. Był kilkakrotnie wstrzymywany i wznawiany. Ostatnią decyzję o reaktywowaniu budowy podjęto w czerwcu 2018 roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas