Facebook

Robot opracowany przez Siemensa pomoże w walce z koronawirusem

Inteligentne roboty dezynfekujące, opracowane przez Siemensa i firmę Aucma, już wkrótce pomogą chińskim szpitalom zwalczać różne typy wirusów, w tym obecnie najgroźniejszego – koronawirusa. Prototyp urządzenia powstał zaledwie w tydzień.

Większość robotów dezynfekujących dostępnych na rynku jest napędzanych z dwóch źródeł: benzyną i energią elektryczną. Ponieważ tankowanie robotów w miejscu pracy nie jest ekologiczne i wygodne, zespół postanowił  opracować wyłącznie elektryczne roboty do dezynfekcji. Pracownicy Siemensa w Chinach i firmy Aucma rozpoczęli projekt 7 lutego, zaraz po przedłużonych obchodach chińskiego Nowego Roku. Pracowali, optymalizując projekt robota tak, aby jak najszybciej przekazać go do realizacji i dostarczyć szpitalom.

Zespół miał do pokonania szereg wyzwań, np. jak zmaksymalizować efekty sterylizacji przy mniejszym zużyciu środków dezynfekujących i jak poszerzyć do 360 stopni zasięg opryskiwania, nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Walidacja projektu obejmowała testy produktu i zbieranie opinii od użytkowników. Jednym z głównych założeń był stworzenie prostego w obsłudze robota, który byłby przystosowany do pracy w różnych warunkach użytkowania. Finalnie prototyp urządzenia był gotowy 15 lutego.

Zasilany baterią litową robot z dwoma dyszami do opryskiwania może dezynfekować od 20 tys. do 36 tys. m2 w ciągu 1 godziny. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje maszyną. Aby umożliwić maszynom łatwe poruszanie się na różnych nawierzchniach, zespół zastosował podwozie gąsienicowe zamiast kół, co znacząco poprawia zdolność do pokonywania przeszkód i wjazdu na wzniesienia.

Nowe roboty dezynfekujące są gotowe do produkcji i już wkrótce zostaną wykorzystane w szpitalach do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusów. W następnej kolejności zostaną dostarczone do szkół, biur, zakładów produkcyjnych i innych miejsc publicznych dla zapewniania bezpieczeństwa funkcjonowania  przebywających tam osób.

Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, zarówno w konstrukcji robota, jak i autonomicznych systemach sterowania, zespół złożył już dwa wnioski o patenty krajowe nowej generacji maszyn.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas