Facebook

Jaworzno niemal podwoi flotę elektrobusów

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie kupuje kolejnych 20 elektrycznych Solarisów. Kontrakt zakłada dostawę 15 Urbino 12 electric i 5 niskowejściowych Urbino 8,9 LE electric. Po sfinalizowaniu umowy po Jaworznie będzie poruszało się już 43 autobusy na prąd – wszystkie marki Solaris.

Pierwszy w Polsce autobus elektryczny wyjechał na ulice Jaworzna. Był to Solaris, który kursowanie rozpoczął w roku 2015. Dziś PKM Jaworzno posiada 23 elektryki producenta z Bolechowa, a wkrótce ich liczba ulegnie niemal podwojeniu. W ostatnich dniach PKM Jaworzno podpisało z Solarisem umowę na dostawę kolejnych bateryjnych autobusów. Przewoźnik zdecydował się na zakup pięciu Urbino 8,9 LE electric oraz 15 sztuk Urbino 12 electric. Zgodnie z podpisaną umową niskowejściowe 9-metrowe pojazdy Solaris dostarczy jeszcze w tym roku, natomiast 12-metrowe Urbino electric dołączą do nich w pierwszej połowie 2021.

Wszystkie pojazdy zamówione przez klienta Solaris wyposaży w baterie Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. PKM Jaworzno ładuje baterie w swoich autobusach elektrycznych za pomocą ładowarek pantografowych o mocy 190 kW oraz poprzez złącze plug-in. Tak też będzie i w tym przypadku. Sercem układu napędowego w każdym z pojazdów – zarówno krótszym 9-metrowym Urbino, jak i w pojeździe 12-metrowym – będzie elektryczny silnik centralny o mocy 160 kW.

Jaworzno konsekwentnie realizuje swoje plany stopniowej przemiany floty na elektryczną i jest jednym z liderów wdrażania e-mobilności na skalę europejską. Po sfinalizowaniu najnowszej umowy już 80% floty autobusowej będą stanowiły pojazdy elektryczne – wszystkie marki Solaris. Przewoźnik inwestuje jednak nie tylko w bezemisyjne pojazdy, ale i systemy ładowania. Jaworznickie „Centrum E-mobilności”, jest jedną z najnowocześniejszych zajezdni w Europie. Ładowarki zajezdniowe w obiekcie umożliwiają jednoczesne ładowanie aż ośmiu pojazdów. Pięć kolejnych stacji do ładowania poprzez pantograf oraz 10 ładowarek typu plug-in zamontowanych na zajezdni przewoźnik zamierza zakupić w ramach osobnego zamówienia.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas