Facebook

Oświetleniowe czujniki ruchu CR-9, CM-4

Czujniki służące do automatycznego uruchamiania oświetlenia zyskują coraz większą popularność. Firma GTV przygotowało dwa modele czujników oświetleniowych: CR-9 i CM-4. Czujniki ruchu inicjują uruchomienie innych podzespołów lub urządzeń w wypadku wykrycia ruchu. Dzięki temu ułatwiają codzienne życie – najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie odnalezienie standardowego włącznika światła bywa utrudnione. Ponadto pozwalają ograniczyć zużycie energii.

Czujnik na podczerwień reaguje na szybkie zmiany temperatury, które interpretuje jako ruch. Przy tym nie emituje żadnych sygnałów, a tylko odbiera te napływające z otoczenia. Model CR-9 firmy GTV jest dostosowany do montażu na ścianie lub suficie. Ze względu na horyzont kąta wykrycia na poziomie do 180 stopni dobrze sprawdzi się w takich przestrzeniach, jak garaż, piwnica i inne pomieszczenia gospodarcze, w których odnalezienie łącznika bywa szczególnie trudne. CR-9 nadaje się do stosowania także na zewnątrz pomieszczeń ze względu na stopień ochrony IP-65. Zasięg produktu wynosi od 2 do 8 m. CR-9 współpracuje także z oświetleniem LED.

Czujniki mikrofalowe, zwane także radarowymi, mają charakterystykę aktywną. Oznacza to, że w przeciwieństwie do pasywnych czujników na podczerwień czujnik GTV CM-4 wysyła do otoczenia mikrofale o wysokiej częstotliwości, które po odbiciu od otoczenia powracają do niego. Obiekt poruszający się w polu czujnika zniekształca powracający sygnał, przez co aktywuje czujnik.

Czujniki mikrofalowe posiadają zdolność wykrywania ruchu z pominięciem barier, np. drzwi i cienkich ścian. W praktyce oznacza to, że można ustawić CM-4 w taki sposób, by zapalał światło w pomieszczeniu, do którego chcemy wejść, jeszcze przed otwarciem drzwi. Czujnik przeznaczony jest do montażu na ścianie, a jego maksymalny horyzont kąta działania to 180 stopni. Tak jak w wypadku modelu CR-9 czujnik współpracuje z oświetleniem LED.

http://www.gtv.com.pl/pl/

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas