Facebook

ABB zasili kolejne stacje warszawskiego metra

ABB zapewni zasilanie pociągów i stacji na kolejnych odcinkach II linii metra w Warszawie. Obecnie systemy ABB zasilają centralny odcinek II linii podziemnej kolejki oraz jej rozszerzenie na Targówek i Wolę.

Na ostatnich odcinkach II linii metra (ze stacji Trocka na Bródno oraz ze stacji Księcia Janusza do Stacji Techniczno-Postojowej Karolin) ABB na zlecenie generalnego wykonawcy zaprojektuje, dostarczy i uruchomi kompletne podstacje trakcyjno-energetyczne. Będą one głównym punktem zasilającym zarówno sieć trakcyjną, jak i sieć dystrybucji energii do wszystkich odbiorników na stacjach i w tunelach metra.

ABB stworzy kompletny system zasilania obejmujący m.in. transformatory, rozdzielnice SN i nN oraz prądu stałego, prostowniki trakcyjne, system sterowania i automatykę. Część urządzeń zostanie zaprojektowana i wyprodukowana w polskich fabrykach firmy: w Bielsku-Białej, Aleksandrowie Łódzkim i Przasnyszu. Dla linii trakcyjnej zapewnione zostanie zasilanie prądem stałym, a stacje metra oraz pasaże handlowe zostaną objęte zasilaniem pomocniczym prądem przemiennym.

Wszystkie urządzenia tworzące system zasilania połączy inteligentna sieć komunikacji. Podobnie jak na już uruchomionych odcinkach drugiej linii, nowo budowane stacje będą nadzorowane przez system ABB MicroSCADA, który gromadzi i analizuje dane w czasie rzeczywistym. Celem jest monitorowanie i kontrolowanie sprzętu, który zajmuje się zdarzeniami krytycznymi i wrażliwymi na czas reakcji. Gdy pojawia się prawdopodobieństwo usterki lub mają miejsce nieprzewidziane zdarzenia, system reaguje alarmem lub samoczynnie uruchamia automatyczne procesy, mające przywrócić pożądany stan (np. stabilność zasilania). To znacznie ułatwia pracę operatorów w Centralnej Dyspozytorni metra.

– Dyspozytor nadal jest bardzo ważnym ogniwem w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy metra, jednak wprowadzenie czujników i automatyzacja różnych działań znacznie zwiększa pewność stałego dopływu energii elektrycznej – mówi Wojciech Węgliński z biura stacji i systemów elektroenergetycznych ABB w Krakowie.

Projektanci pomyśleli również o zabezpieczeniu na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej z podstawowego źródła zasilania. Poszczególne podstacje posiadają automatykę pozwalającą zasilić je bezprzerwowo z innego źródła niż podstawowe lub z innej podstacji zlokalizowanej poza obszarem awarii.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas