Facebook

RWE uruchamia w Polsce kolejną farmę wiatrową

RWE Renewables uruchomił w Nawrocku w pobliżu Szczecina farmę wiatrową o mocy 7 MW. Nowy park wiatrowy niemieckiego koncernu będzie produkować zieloną energię, która może zaspokoić zapotrzebowanie około 15 tys. gospodarstw domowych.

Budowa trzech turbin wiatrowych Nordex typu N117 rozpoczęła się blisko rok temu i dobiegła końca w kwietniu. Generalnym wykonawcą inwestycji była spółka PBDI z Grupy Erbud. Inżynierem kontraktu była firma Windtel.

Farma wiatrowa Nawrocko jest częścią klastra obejmującego istniejące elektrownie wiatrowe Wysoka I i II. 25 turbin o łącznej mocy około 62 MW będzie obsługiwanych i serwisowanych przez jeden zespół RWE. Tym samym RWE Renewables będzie w Polsce zarządzać 12 lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 380 MW.

– Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozbudowy naszej działalności i cieszę się z wymiernych postępów osiąganych przez nas zespół. Polska należy do naszych głównych rynków w Europie i chcielibyśmy się przyczynić do rozwoju energetyki wiatrowej w waszym kraju, i to zarówno w obszarze lądowych, jak i morskich elektrowni wiatrowych – oznajmia Anja-Isabel Dotzenrath, CEO RWE Renewables.

W październiku ubiegłego roku RWE Renewables nabył cztery projekty budowy morskich farm wiatrowych w polskiej, środkowej części Bałtyku. Projekty, które znajdują się na różnych etapach rozwoju, są zlokalizowane na Ławicy Słupskiej na Morzu Bałtyckim. W najbliższych latach będą prowadzone dalsze prace rozwojowe, a budowa może się rozpocząć już w 2023 roku.

RWE Renewables, najmłodsza spółka zależna Grupy RWE, zatrudnia około 3,5 tys. pracowników. Posiada lądowe i morskie farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne oraz bateryjne magazyny energii o łącznej mocy zainstalowanej około 9 GW. Instalacje są zlokalizowane w ponad 15 krajach na czterech kontynentach. Na kolejne inwestycje, które spółka zamierza zrealizować do 2022 roku, posiada budżet w wysokości 5 mld euro. Przy udziale potencjalnych partnerów kwota ta może znacząco wzrosnąć, bo aż do 9 mld euro. Kluczowymi rynkami dla RWE Renewables są Ameryka Północna, Europa oraz region Azji i Pacyfiku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas