Facebook

Siemens automatyzuje zakłady VW w Zwickau

Siemens wspiera Volkswagena wyposażając jego zakłady w Zwickau w sprzęt niezbędny do produkcji samochodów elektrycznych. Dzięki temu poziom automatyzacji na linii montażu końcowego wzrośnie do 28%, zaś na linii nadwozi do 89%.

Volkswagen zamierza produkować w 2025 roku 1,5 mln pojazdów elektrycznych rocznie. Aby osiągnąć tak wysoki poziom produkcji masowej, jego zakłady w Zwickau zostaną gruntownie zmodernizowane do końca 2020 roku. Digitalizacja procesów produkcji pozwoli fabryce sprostać wyzwaniom e-mobilności.

Samochód elektryczny, który będzie produkowany w zakładach w Zwickau, wykorzystuje składającą się z baterii i dwóch osi płytę podłogową MEB (Modular Electric-Drive Matrix). W zależności od wersji, będzie on posiadał napęd na jedną lub na obydwie osie. Zakłady produkcyjne, w których wytwarzane będą modele wykorzystujące płytę podłogową MEB zostaną dostosowane do szóstej generacji standardu VASS (Volkswagen Audi Seat Skoda). W ramach standardu VASS określone są konkretne rozwiązania z zakresu automatyki (dotyczące sprzętu, oprogramowania i wizualizacji), a także przeprowadzane dedykowane szkolenia dla pracowników.

– Standard VASS posiada ogromną zaletę – dzięki niemu Volkswagen może dopasować zastosowane w nim rozwiązania do planów produkcyjnych realizowanych w innych zakładach. Nowy standard stanowi też ważny element pozwalający na dalszą digitalizację procesów produkcyjnych firmy Volkswagen. Oferuje wielorakie korzyści, takie jak możliwość kontrolowania parametrów eksploatacyjnych urządzeń produkcyjnych, a także bezproblemowe komunikowanie się maszyn pomiędzy sobą. Ostatecznym celem nowego standardu jest zwiększenie wydajności produkcji – podkreśla Bernd Mangler, starszy wiceprezes ds. rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego w Siemens Digital Industries.

Pierwsza z dwóch linii, które mają działać w zakładach nadwozi i montażu końcowego została już uruchomiona, a produkcja ruszyła. Druga linia znajduje się obecnie na etapie przygotowań, a jej rozruch jest planowany na jesień 2020 roku.

Rozwiązania firmy Siemens

Technologia firmy Siemens, która została wykorzystana na obydwu tych liniach, obejmuje takie rozwiązania, jak TIA Portal (Totally Integrated Automation), sterowniki serii Simatic, panele sterownicze HMI (Human Machine Interface) oraz przemysłowe komputery PC. Dzięki niej poziom automatyzacji na linii montażu końcowego wzrośnie z 17% do 28%, zaś na linii nadwozi z 85% do 89%. Rozwiązania z zakresu automatyki są również bezproblemowo integrowane z dalszymi etapami łańcucha produkcji, np. w obszarze logistyki, gdzie wykorzystano automatyczne wózki transportowe (AGV).

W 2021 roku w zakładach w Zwickau ruszy produkcja sześciu modeli wykorzystujących płytę podłogową MEB, przeznaczonych dla trzech wchodzących w skład grupy marek.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas