Facebook

Tauron modernizuje hydroelektrownie

Tauron Ekoenergia przebudowuje elektrownię wodną w Plichowicach. Spółka przygotowuje się także do unowocześnienia podobnego obiektu w Złotnikach.

W ramach modernizacji hydroelektrowni w Plichowicach spółka Tauron Ekoenergia zrealizowała pierwszy etap prac. Wykonano remont części podwodnej budynku elektrowni oraz zmodernizowano urządzenia techniczne: wymieniono turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory oraz instalacje elektryczne. Praca obiektu została w pełni zautomatyzowana. Dzięki przeprowadzonej modernizacji moc zainstalowana elektrowni wzrosła z 7,5 MW do 14 MW.

Hydroelektrownia w Plichowicach

W planach do 2023 roku jest jeszcze kompleksowa modernizacja obejmująca m.in.: zasuwy turbinowe, zasuwy upustów dennych, modernizację zapory od strony odwodnej, sztolnię obiegową oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu.

Hydroelektrownia w Plichowicach

Modernizacja stopnia wodnego w istotnym stopniu ograniczy ryzyko awarii, poprawi bezpieczeństwo obiektu, jak i zapewni ciągłość produkcji, a także zwiększy przepustowość stopnia w czasie powodzi – podkreśla Jacek Bieńkowski, dyrektor zarządzania majątkiem elektrowni wodnych.

Tauron Ekoenergia przygotowuje się również do gruntownego unowocześnienia hydroelektrowni w Złotnikach. To elektrownia zbiornikowa, usytuowana na stopniu wodnym Złotniki.

Hydroelektrownia w Złotnikach

W ramach inwestycji zaplanowano szereg prac modernizacyjnych, w tym: remont na koronie zapory (m.in. obarierowanie), oczyszczenie ściany czołowej zapory z obu stron wraz z uzupełnieniem ubytków, prace obejmujące przelew stokowy wraz z odprowadzeniem bocznym zbiornika, klap przelewu stokowego i ubytków okładzin betonowych, modernizację kamiennych murów oporowych i dna koryta odpływowego, modernizację stalowych elementów wyposażenia sztolni obiegowej, prace w obrębie komory upustów dennych, prace w obrębie betonowej opaski wokół elektrowni w strefie wahania lustra wody, wymianę pięciu zasuw w części odwodnej zapory wraz z napędami, remont mostu nad przelewem stokowym.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas