Facebook

Cyfrowy system ABB usprawni produkcję glikolu w Orlenie

System sterowania ABB usprawni wytwarzanie ekologicznego glikolu propylenowego w rafinerii Orlen Południe w Trzebini. Środek jest stosowany m.in. w produkcji artykułów kosmetycznych i higienicznych.

Rafineria w Trzebini, która ma zostać przekształcona w nowoczesną biorafinerię, będzie produkować 30 tys. ton glikolu rocznie, co pokryje w trzech czwartych całkowite zapotrzebowanie Polski. Nowa instalacja będzie wykorzystywać zaawansowany system sterowania DCS firmy ABB, który pomoże zachować odpowiednią jakość produktu końcowego.

ABB Ability System 800xA to rozproszony system sterowania, który mierzy wartości fizyczne charakteryzujące proces produkcji, wizualizuje je i zapisuje, na bieżąco dostarczając operatorom informacje o stanie procesu i instalacji. System automatycznie reguluje parametry procesu, utrzymując go w określonym wcześniej, stabilnym stanie. To bardzo ważne w przypadku dużych instalacji wykorzystujących procesy chemiczne. Istotne z punktu widzenia operatora jest również zdalny dostęp do danych na temat procesu, np. z urządzeń mobilnych. Usprawnia to pracę serwisantów.

– Zaproponowaliśmy zintegrowane i elastyczne rozwiązanie, nie zapominając o kwestii cyberbezpieczeństwa. Realizacja zamówienia już się rozpoczęła, pracę planujemy zakończyć jesienią przyszłego roku – oznajmia Marcin Wasilewski, dyrektor Biznesu Automatyki Przemysłowej ABB w Polsce.

ABB współpracuje przy tym projekcie z firmą EPC Technik Polska (w konsorcjum z Biproraf), która odpowiedzialna będzie za instalację części glicerynowej, kontrolę i oprzyrządowanie.

Wytwarzany w Trzebini glikol propylenowy to popularny związek chemiczny, który wykorzystuje się m.in. do produkcji kosmetyków (np. dezodorantów w sztyfcie), czy środków higieny i czystości (np. past do zębów).

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas