Facebook

EBI udzielił Umicore kredytu na inwestycje w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił koncernowi Umicore kredytu w wysokości 125 mln euro na sfinansowanie części inwestycji budowy fabryki materiałów katodowych w Polsce.  Wytwarzane materiały będą trafiały do producentów akumulatorów litowo-jonowych, które są stosowane głównie w pojazdach elektrycznych.

Kredyt EBI pozwoli pokryć około połowy łącznego kosztu projektu w jego początkowej fazie. W wyniku realizowanej inwestycji powstanie około 350 etatów. Ponadto Umicore nawiąże współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Zakład – powstający na terenach niezagospodarowanych – zapewni dostawy materiałów katodowych, które są jednym z kluczowych podzespołów wykorzystywanych przez producentów ogniw litowo-jonowych w regionie i na całym świecie.

– To pierwszy kredyt udzielony przez EBI koncernowi Umicore. Cieszymy się, że możemy zainaugurować naszą współpracę tak innowacyjnym projektem. W kontekście coraz bardziej intensywnych działań na rzecz elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego ważne jest budowanie ogólnoeuropejskiego potencjału wytwórczego obejmującego cały łańcuch wartości związany z produkcją akumulatorów do pojazdów elektrycznych – informuje Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego nadzorująca działalność operacyjną w Polsce

To już kolejne wsparcie EBI w obszarze elektromobilności w naszym kraju w ostatnich miesiącach. W marcu tego roku instytucja udzieliła kredytu w wysokości 480 mln euro spółce LG Chem Wrocław Energy na budowę zakładów produkcji ogniw litowo-jonowych w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.

Przejście na bardziej ekologiczną mobilność jest najważniejszym elementem działań Unii Europejskiej na rzecz radykalnego zmniejszenia emisji CO2, a Umicore jest dobrze przygotowana do wspierania tego procesu. Poprzez swój zintegrowany europejski łańcuch dostaw materiałów do produkcji akumulatorów Umicore znacząco przyczyni się do realizacji planów Unii Europejskiej dotyczących stworzenia konkurencyjnego i zrównoważonego ekosystemu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie. Rozwój działalności w zakresie materiałów do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie jest dla Umicore projektem o strategicznym znaczeniu i jesteśmy dumni z tego, że nasz zakład – powstający na terenach niezagospodarowanych w Polsce – został wybrany przez EBI w ramach projektów dotyczących ekologicznej mobilności – podkreśla Filip Platteeuw, dyrektor finansowy Umicore.

Produkcja akumulatorów do pojazdów elektrycznych jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu, a EBI potwierdził niedawno swoje zaangażowanie w finansowanie projektów na wszystkich etapach łańcucha wartości. Bank przewiduje zwiększenie wsparcia na rzecz projektów związanych z produkcją akumulatorów w 2020 roku do ponad 1 mld euro, co odpowiada poziomowi wsparcia udzielonego przez EBI w całym ostatnim dziesięcioleciu.  Łączna wartość finansowania udzielonego przez EBI na rzecz projektów w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych od 2010 roku wyniosła 950 mln euro, co pomogło pokryć łączne koszty zrealizowanych dzięki temu projektów w wysokości 4,7 mld euro.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas