Facebook

Więcej zielonej energii w Grupie PGE

Grupa PGE uruchomiła dwie nowe farmy wiatrowe Starza/Rybice i Karnice II. Inwestycja w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego to 43 turbiny o łącznej moc zainstalowanej blisko 100 MW. Inwestycja zwiększa łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych Grupy PGE o blisko 20% do 647 MW

W ramach inwestycji powstałej na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych. Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16340 m3 betonu oraz 2120 ton stali zbrojeniowej. Turbiny, każda o wadze 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.

Budowa nowych farm wiatrowych – dzięki, którym uda się uniknąć emisji ponad 200 tys. ton dwutlenku węgla – była możliwa dzięki wygranej w 2018 roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE. Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też 30-kilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

W Grupie PGE spółką odpowiedzialną za rozwijanie OZE jest odpowiedzialna spółka PGE Energia Odnawialna. Obecnie jest ona największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 286 MW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas