Facebook

ML System chce pozyskać środki na projekt Active Glass

24 lipca podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze ML System będą decydować o zgodzie na publiczną emisję do 1,5 mln akcji. Środki pozyskane z oferty (SPO) zostaną wykorzystane na inwestycje w ramach projektu Active Glass. Publiczna emisja akcji jest planowana z wyłączeniem prawa poboru.

ML System dostrzega duży popyt na asortyment z powłoką kwantową już na etapie sprzedaży pilotażowej i obserwuje szerokie zapotrzebowanie rynku na moduły o nowych atrybutach. Nowy projekt Active Glass pozwoli zaoferować innowacyjne produkty, m.in. aktywną szybę o dużych, architektonicznych rozmiarach z funkcją przeciwpożarową, a także o zadanym promieniu gięcia.

– Potrzeby inwestycyjne związane z rozwojem innowacyjnej technologii Active Glass szacujemy na około 150 mln zł. Jest to koszt wyposażenia w nowoczesne linie wytwórcze. Ubiegamy się o dofinansowanie od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na około 90 mln zł. Środki pozyskane z emisji będą wykorzystane jako wkład własny do projektu. Dostrzegamy ponadprzeciętną perspektywę wzrostu na rynkach BIPV oraz automotive, które, dzięki sprzyjającym trendom legislacyjnym i rosnącej świadomości ekologicznej, będą w kolejnych latach dynamicznie rosnąć – podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System. W kwietniu bieżącego roku ML System uzyskał pozwolenie na użytkowanie dla fabryki Quantum Glass. Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zamówiona. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, urządzenia będą stopniowo uruchamiane. Rozpoczęcie seryjnej produkcji planowane jest na pierwsze półrocze 2021 rok.

W ramach wdrożeń pilotażowych spółka zainstalowała moduły z powłoką kwantową na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz na własnych obiektach w podrzeszowskim Zaczerniu. Producent rozwiązań BIPV otrzymał ponadto zamówienie na dostawę modułów z powłoką kwantową do centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba. Możliwe jest także wdrożenie w najbliższym czasie aktywnych szyb w branży automotive, gdzie firma realizuje już pierwsze zamówienia, bazujące na szybach pasywnych.

Zdolność do wykorzystania produktów na bazie technologii kropki kwantowej, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu.

– Znaczący popyt na produkty wykorzystujące kropkę kwantową, widoczny już na etapie projektów pilotażowych, skłonił nas do inwestycji w projekt Active Glass, ukierunkowany na wyposażenie szyb kwantowych w nowe, pożądane przez rynek atrybuty. Mowa głównie o dużych, architektonicznych rozmiarach powierzchni i wyższej sprawności dla obiektów realizowanych w ramach nowoczesnego, energetycznie aktywnego budownictwa. Uruchomienie nowej, odpowiednio sparametryzowanej linii wytwórczej pozwoli nam skutecznie odpowiedzieć na szerokie zainteresowanie naszych partnerów nowymi produktami – podsumowuje Dawid Cycoń.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas