Facebook

ABB i HPE chcą zmniejszyć energochłonność superkomputerów

ABB i Hewlett Packard Enterprise są globalnymi partnerami strategicznymi od listopada 2017 roku. Obecnie firmy pracują nad technologią, która ma zmniejszyć ilość energii zużywaną przez wysokowydajne superkomputery, a jednocześnie zwiększyć ich moc obliczeniową.

W badaniach nad modelowaniem pandemii, medycyną precyzyjną, zmianą klimatu czy mechaniką kwantową największe na świecie centra R&D wykorzystują superkomputery. Niektóre z nich pracują z maksymalną wydajnością bez względu na bieżące obciążenie obliczeniowe.
Superkomputery HPE Cray wykorzystują rozwiązanie ABB w zakresie zasilania prądem stałym (DC) wyższego napięcia, które umożliwia ograniczenie wykorzystania miedzi o współczynnik o wartości 14. Inną korzyścią jest zmniejszenie strat mocy nawet o 95%. Technologia pozwala ponadto na zwiększenie lub zmniejszenie poboru energii w zależności od aktualnego obciążenia obliczeniowego.

ABB i HPE torują drogę do zrównoważonych wysokowydajnych centrów przetwarzania danych, które mogą pomóc w poszukiwaniu rozwiązań na tak istotne problemy, jak przewidywanie pandemii, walka ze zmianami klimatycznymi i odkrywanie nowych leków – oznajmia Peter Raadsen, Product Line Leader w ABB.

– Powinniśmy mieć możliwość przeprowadzania większej liczby obliczeń zużywając przy tym mniej energii. Chcemy jak najszybciej dotrzeć do celu, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego – dodaje Christopher Wellise, główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w HPE.

Superkomputery są monitorowane w czasie rzeczywistym pod kątem m.in. temperatury i zużycia energii za pośrednictwem narzędzi takich jak HPE OneView, HPE InfoSight, ABB Ability Data Center Automation lub zewnętrzny program Dell Data Center Infrastructure Management (DCIM). Pozwala to podejmować zawczasu odpowiednie działania optymalizujące.
Co więcej, w połączeniu z ABB Ability Data Center Automation, przemysłowym rozwiązaniem dla lokalnych i hybrydowych środowisk w chmurze, HPE i ABB są w stanie dostosować działanie systemu chłodzenia do aktualnego obciążenia, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii nawet o 30%.

Firmy HPE i ABB są globalnymi partnerami strategicznymi od listopada 2017 roku. Współpraca łączy ofertę cyfrową ABB z rozwiązaniami HPE w zakresie łączności, bezpiecznych obliczeń brzegowych i programowania hybrydowego, a także nowych modeli „wszystko jako usługa”.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas