Facebook

Zanieczyszczone powietrze zmniejsza produkcję energii z fotowoltaiki

Zespół naukowców przeanalizował pracę elektrowni fotowoltaicznych w stolicy Indii w czasie lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa, którego efektem była wyraźna poprawa jakości powietrza.

Badanie wykonane przez naukowców z niemieckiego Helmholtz-Institute Erlangen-Nuremberg, instytutu Cleantech Solar z Singapuru i amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology pokazują, jak wyraźnie produkcję energii z fotowoltaiki może obniżać zła jakość powietrza. Stwierdzono, że produkcja energii z fotowoltaiki była wyższa nawet o 8% w porównaniu do generacji przy takich samych warunkach pogodowych i przy jakości powietrza notowanej zazwyczaj w stolicy Indii.

W uchwyceniu wpływu zanieczyszczenia powietrza na fotowoltaikę miały pomóc dokładne dane, do których mieli dostęp naukowcy i które pokazały, jak zmieniła się jakość powietrza na skutek lockdownu w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Analizy na temat związku jakości powietrza i generacji z fotowotlaiki naukowcy prowadzili w Indiach już od 2013 roku, co pozwoliło im zebrać dane, które wykorzystali w najnowszym badaniu.

Wykorzystano dane na temat jakości powietrza, uwzględniające cząstki wielkości poniżej 2,5 mikrometrów (PM 2,5) zbierane co godzinę od wielu lat przez amerykańską ambasadę w Delhi, które zestawiono z danymi zachmurzenia i nasłonecznienia.

W czasie lockdownu, który rozpoczął się w Delhi w dniu 24 marca, zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się o około 50%. W efekcie generacja z fotowoltaiki zwiększyła się w marcu średnio o 8,3%, a w kwietniu o % proc.

Naukowcy podkreślają, że to ogromna różnica, jeśli weźmiemy po uwagę stosunkowo niewielkie marże planowane przy inwestycjach w elektrownie fotowoltaiczne.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas