Facebook

249 wniosków o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym

Złożono 249 wniosków o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym, ponad 320 wniosków jest w trakcie składania – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna wartość kwoty dofinansowania przekroczyła 5 mln 843 tys. 132 zł.

Beneficjenci chcący skorzystać z dopłaty do zakupu auta na użytek prywatny w ramach tzw. programu „Zielony Samochód” złożyli do 24 lipca 206 wniosków na kwotę dofinansowania 3 mln 549 tys. 625 zł. Kolejne 140 wniosków ma status aktywnych formularzy roboczych, czyli jest w trakcie wypełniania przez wnioskodawców – podał Fundusz.

Z informacji NFOŚiGW wynika, że do programu e-VAN, który przewiduje dofinansowanie zakupu samochodu dostawczego z napędem elektrycznym przez przedsiębiorców, złożone zostały 43 wnioski na kwotę dofinansowania 2 mln 293 tys. 507 zł, plus ponad 150 aktywnych formularzy roboczych – czyli w trakcie wypełniania przez wnioskodawców.

Natomiast w ramach programu „Koliber” skierowanego dla MŚP posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym, wciąż jest 20 aktywnych formularzy roboczych, czyli wniosków w trakcie wypełniania przez beneficjentów.

Nabór wniosków ruszył 26 czerwca br. i potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.

„Zielony samochód”, „eVAN”, „Koliber”
W połowie czerwca resort klimatu oraz NFOŚiGW poinformował o trzech nowych programach dotyczących elektromobilności, skierowanych do różnych beneficjentów, na łączną kwotę blisko 150 mln zł. Programy: „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”, stanowią część większego Planu Zielonych Inwestycji, który oferuje w 2020 r. całkowity dostępny budżet dofinansowania w wysokości około 7,8 mld zł a całkowity wpływ tych programów na gospodarkę to ponad 22 mld zł.

Najwięcej NFOŚiGW dopłaci do zakupu aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł). Dopłata do samochodów na użytek prywatny z programu „Zielony samochód” nie przekroczy 18 750 zł. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW.
Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Jest jeszcze jeden ważny warunek: cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł.

Z kolei program „eVAN” zakłada dofinansowanie zakupu samochodu dostawczego przez przedsiębiorców. Budżet tego programu to 70 mln zł, które trafią do firm zdecydowanych na zakup samochodów dostawczych z napędem elektrycznym (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować 1 tys. takich inwestycji. Przewidziano dotacje do 30% kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów z napędem elektrycznym oraz do 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22 kW – kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas