Facebook

Tauron w pół roku przyłączył mikroinstalacje PV o mocy 235 MW

Tauron Dystrybucja w pierwszym półroczu przyłączył do sieci energetycznej 34 632 mikroinstalacji o łącznej mocy 235 MW. Tylko jedna z nich została wykonana w technologii innej, niż fotowoltaiczna. Była to instalacja na biogaz rolniczy.

W pierwszym półroczu 2020 roku przyłączyliśmy więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 roku. To świadczy o skali rewolucji energetycznej, którą przeprowadzają Polacy na dachach swoich domów. Widzimy, że nawet pandemia koronawirusa nie spowolniła tempa rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Szacujemy, że do końca roku przyłączymy około 70 tys. mikroinstalacji – oznajmia Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.

Dla porównania, w 2017 przyłączono w Tauron Dystrybucja ponad 4 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy około 25 MW, w roku 2018 było to niecałe 8 tys. o łącznej mocy około 50 MW, a w roku 2019 ponad 30 tys. o łącznej mocy około 206 MW.

– Już dziś zdajemy sobie sprawę, że w kolejnych latach mogą się pojawić ograniczenia techniczne oraz możliwości konsumpcji energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł na terenach o dużej liczbie inwestycji w mikroinstalacje. Planujemy więc uruchomienie m.in. dedykowanych programów inwestycyjnych, mających na celu zwiększenie potencjału do przyłączania kolejnych OZE oraz elastyczności sieci dystrybucyjnej – tłumaczy Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem.

Rozwój technologiczny i zmieniające się warunki pracy sieci poprzez rozwój OZE stawiają przed OSD wymóg zapewnienia odpowiedniej struktury sieci i stanu urządzeń elektroenergetycznych.

Właściwie funkcjonujące sieci zapewniają integrację wytwórców, prosumentów i odbiorców. Dodatkowo w celu efektywnego zarządzania posiadanym majątkiem, niezbędny jest szybki dostęp i analiza olbrzymiej ilości danych o stanie sieci. Chodzi tu o dalszy rozwój i integrację systemów sterowania i nadzoru nad pracą sieci dystrybucyjnej, systemów umożliwiających automatyczną lokalizację miejsca zwarcia (uszkodzenia) oraz zmiany konfiguracji sieci i zarządzania jej pracą.

Wiąże się to z wdrożeniem systemów inteligentnego opomiarowania sieci elektroenergetycznej (liczniki, transmisja, system akwizycji i obróbki danych pomiarowych), a więc budową sieci w standardzie „smart grid”. Taka sieć będzie w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom przyłączonych odbiorców i wytwórców energii, w tym szczególnie wytwórców OZE.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas