Facebook

W Łodzi pojawią się pierwsze elektryczne autobusy

MPK–Łódź wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę 17 autobusów elektrycznych. To oferta firmy Volvo Bus Corporation, która zaproponowała model Volvo B4SC 7900.

Koszt 17 autobusów został oszacowany przez Volvo Buses na 47, 6 mln zł brutto. Jak podkreśla MPK-Łódź, przetarg zostanie rozstrzygnięty dopiero wtedy, gdy w ciągu 10 dni od ogłoszenia wyników postępowania drugi oferent nie odwoła się do Krajowej Izby Odwoławczej, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni dokumentacja przetargowa przejdzie pomyślnie kontrolę uprzednią w Urzędzie Zamówień Publicznych.
– Myślę, że dopiero w połowie września powinniśmy podpisać umowę, a konsekwencją podpisania umowy we wrześniu będzie dostawa tych autobusów na przełomie listopada i grudnia 2021 roku. W grudniu 2021 roku te autobusy powinny się pojawić na naszych drogach. Natomiast całe postępowanie, które obejmuje nie tylko zakup autobusów, ale również budowę wiaty postojowej i dostawę stacji ładowania, powinno się skończyć pod koniec 2021 roku – oznajmia Zbigniew Papiersk, prezes MPK-Łódź.

Volvo Bus Corporation konkurowało w przetargu z firmą Solaris i złożyło od niego nieco wyższą ofertę.
– Oprócz ceny, która była oceniana w 60%, znaczenie miały też parametry techniczno–ekologiczne. To co zaważyło o wyborze oferty Volvo to energochłonność autobusu, dzięki temu Volvo otrzymało parę punktów więcej – podkreśla Zbigniew Papierski.

W przetargu zastosowano prawo opcji, MPK–Łódź będzie miało możliwość dokupienia jeszcze sześć takich samych autobusów już bez konieczności ogłaszania nowego przetargu. W przypadku domówienia dodatkowych pojazdów oferta Volvo bus corporation wzrośnie do 64,5 mln zł brutto.
– Cały projekt to koszt 65 mln zł brutto, natomiast 17 autobusów to 38 mln zł netto. Unijne dofinansowanie do niego jest na poziomie 84% – podsumowuje prezes MPK-Łódź.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas