Facebook

Kenia planuje budowę pierwszej elektrowni jądrowej

Kenijska agencja energii jądrowej przedstawiła analizę oddziaływania na środowisko pierwszej komercyjnej elektrowni jądrowej w kraju i stwierdziła, że budowa pierwszego reaktora zajmie około siedmiu lat.

Według doniesień lokalnych mediów, kenijska Agencja ds. Energii Jądrowej i Energii (Nuclear Power and Energy Agency, NuPEA) poinformowała w zgłoszeniu do Krajowego Urzędu Ochrony Środowiska, że obiekt jądrowy będzie miał początkową moc 1000 MWe.

Według NuPEA preferowaną lokalizacją elektrowni jest 1000-kilometrowa wpływająca do Oceanu Indyjskiego na wschodnim wybrzeżu Kenii rzeka Tana, ponieważ nie jest podatna na trzęsienia ziemi. Inne rozważane obszary obejmują dorzecza Jeziora Wiktorii i Jeziora Turkana.

Koszt inwestycji ma wynosić 5 miliardów dolarów, a uruchomienie elektrowni przewiduje się do 2027 r. Do 2035 r. planowany jest dalszy rozwój obiektu o dodatkowe reaktory i osiągnięcie mocy 4000 MWe. Całkowity koszt projektu wyniesie wtedy prawie 20 miliardów dolarów.

Kenia boryka się obecnie z wysokimi kosztami energii elektrycznej, które mają bezpośredni wpływ na produkcję towarów i innych usług. Kraj ten postrzega energię jądrową zarówno jako długoterminowe rozwiązanie wysokich kosztów paliwa, jak i skuteczny sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla z sektora wytwarzania energii. Rząd chce również tańszej energii elektrycznej dla przemysłu, co, jak twierdzi, przyniesie wzrost gospodarczy.

Według doniesień rząd ma podpisane protokoły ustaleń z Chinami, Rosją, Koreą Południową i Słowacją w sprawie budowania zdolności w energetyce jądrowej.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas