Facebook

Testy standardu Tetra w elektrowniach PAK

W Zespole Elektrowni Pątnów, Adamów, Konin (ZE PAK) zakończone zostały miesięczne testy usługi łączności krytycznej w standardzie Tetra przeprowadzone wspólnie z Enspirionem, spółką zależną Energi z Grupy Orlen. Usługa została przetestowana w elektrowniach w Pątnowie i w Koninie, w związku z koniecznością dostosowania polskiej energetyki do wymagań dyrektywy unijnej w sprawie NCER (Network Code on Emergency and Restoration) czyli tzw. Kodeksów Sieciowych, dotyczących obrony i odbudowy sieci elektroenergetycznej po zaniku zasilania.

Standard Tetra jest zalecany przez Polskie Sieci Elekroenergetyczne dla potrzeb łączności kodeksowo-sieciowej, jako sposób na ujednolicenie łączności pomiędzy Operatorem Systemu Przesyłowego (OSP) a SGU (Significant Grid User), do których zalicza się ZE PAK. Enspirion świadczy usługi zapewniające zgodność łączności z regulacjami NCER, przy założeniu minimalizacji nakładów inwestycyjnych ze strony klientów.

ZE PAK testował przede wszystkim funkcjonalności związane z komunikacją głosową w trybie grupowym i indywidualnym, przesyłaniem krótkich wiadomości tekstowych, oraz komunikacją bezpośrednią z Regionalnym Centrum Nadzoru Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Testy systemu Tetra zakończyły się pozytywną opinią użytkowników. Komunikacja głosowa działała bez zarzutu i umożliwiała szybką i skuteczną łączność pomiędzy Dyżurnymi Inżynierami Ruchu w elektrowniach oraz Regionalnym Centrum Nadzoru PSE w Bydgoszczy.

Standard Tetra
Tetra jest standardem cyfrowej, radiokomunikacyjnej łączności dyspozytorskiej, który umożliwia komunikację głosową oraz transmisję danych. Energa jako pierwsza w Polsce wdrożyła i uruchomiła system Tetra na całym swoim obszarze systemu dystrybucyjnego (OSD), czyli obszarze odpowiadającym około 25% powierzchni kraju. Latem 2020 r. Enspirion powiększył zasięg działania sieci Tetra o domenę morską – na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku. Rozbudowa morskiej infrastruktury systemu Tetra jest ważna z uwagi na potrzeby firm zaangażowanych w morską energetykę wiatrową, między innymi PKN Orlen oraz prowadzących badania i pomiary oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).

W odróżnieniu od sieci GSM i wyeksploatowanego systemu Digicom-7, Tetra gwarantuje nieprzerwaną łączność głosową i transmisję danych, na potrzeby sterowania urządzeniami przesyłowymi przez co najmniej 36 godzin od zaniku zasilania podstawowego, co spełnia warunki łączności krytycznej.

Ponadto sieć Tetra charakteryzuje się większą efektywnością w zakresie komunikacji głosowej, poprzez natychmiastowe zestawianie połączeń indywidualnych oraz grupowych, przyznawanie pierwszeństwa połączeniom o wyższej ważności i lokalizację użytkowników.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas