Facebook

Mniejsze zużycie energii w sierpniu

W sierpniu zużycie energii elektrycznej w Polsce było o 1,3% niższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego, a produkcja spadła o 3,8% Nadal zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku trafia do Polski energii z importu, który wzrósł w porównaniu do sierpnia 2019 o ponad 50%.

Jak wynika z danych z platformy ENTSO-E, w sierpniu 2020 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce było na poziomie 13,402 TWh, co oznacza wzrost w porównaniu do lipca br. o 0,9% ale w odniesieniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej zapotrzebowanie spadło o 1,3%. Towarzyszył temu wzrost produkcji krajowej w porównaniu do lipca o 1,2%, do poziomu 11,174 TWh, ale rok do roku produkcja spadła o 3,8%.

Jednocześnie do naszego systemu elektroenergetycznego w sierpniu trafiło zdecydowanie więcej energii elektrycznej z importu niż rok wcześniej. Dodatnie saldo wymiany transgranicznej było w ubiegłym miesiącu na poziomie 1,287 TWh, wobec 1,335 TWh w lipcu br. (-3,6%) i 845 GWh w sierpniu 2019 r.

Jeśli chodzi o krajową produkcję, to w porównaniu do lipca, wzrost odnotowały źródła oparte na węglu kamiennym i brunatnym odpowiednio o 2,6% i 9,5%. Uwagę zwraca też prawie trzykrotnie wyższa niż w lipcu produkcja źródeł biomasowych, co najprawdopodobniej jest efektem przywrócenie do eksploatacji po planowanej przerwie remontowej bloku biomasowego w Elektrowni Połaniec. Warta zaznaczenia jest również rosnąca produkcja elektrowni fotowoltaicznych, które dostarczyły do systemu w sierpniu br. prawie 283 GWh energii elektrycznej, czyli o 7,4% więcej niż w lipcu. Natomiast zdecydowane spadki produkcji w porównaniu do lipca można zaobserwować w sierpniu w przypadku elektrowni gazowych, wiatrowych i wodnych, odpowiednio o 14,8%, 21,6% i 43%.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas