Facebook

Egipt może eksportować energię elektryczną do Europy

Egipt rozpoczął rozmowy dotyczące planu sprzedaży energii elektrycznej do Europy i Afryki. Podkreśla, że może ją produkować tanio i ze źródeł odnawialnych.

Egipt ma nadmiar energii elektrycznej i jednocześnie dostrzega popyt na nią na północy, twierdzi Ayman Soliman, szef funduszu inwestycyjnego kraju. Zapewnia, że Egipt może eksportować prąd przez podmorski kabel biegnący na Cypr, a następnie do Grecji.
Rozmawiamy z europejskimi inwestorami zajmującymi się infrastrukturą, doradcami i handlarzami energią, aby ocenić możliwości i apetyt rynku – powiedział Soliman.

Egipt ma potencjał produkcyjny wynoszący 50 GW, z czego 20% to nadmiar. Około 8,6% energii produkowanej w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych. Do 2022 r. odsetek ten ma wzrosnąć do 20%, a do 2035 r. ma się podwoić.

W Egipcie znajduje się jedna z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych, Benban. Soliman twierdzi, że opłacalna cena energii z tej elektrowni to 2,4 centa za 1 kWh. Średnia cena płacona przez europejskie gospodarstwa domowe, to 23 centy za 1 kWh.

Źródło: pb.pl

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas