Facebook

Polscy naukowcy z ABB rozwijają technologię dla Formuły E

Koncern ABB dostarczy technologię ładowania dla bolidów Gen 3, które w przyszłości mają startować w wyścigach Formuły E. Za rozwój technologii odpowiadają naukowcy z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie.

ABB jest sponsorem tytularnym elektrycznej serii od sezonu czwartego (2017-2018). Bolidy Gen 3 – lżejsze, szybsze i wydajniejsze energetycznie niż ich poprzednicy – będą wykorzystywane od sezonu dziewiątego (2022-2023). Wspólnie z inżynierami FIA i Formuły E, zespoły biznesu Elektryfikacji ABB pracują obecnie nad mobilnymi stacjami do ładowania, które będą mogły obsługiwać dwa bolidy jednocześnie.

W stworzenie innowacyjnego rozwiązania zaangażowany jest między innymi zespół z ABB w Polsce. Najważniejsza część prac realizowana jest w krakowskim centrum technologicznym. Polscy naukowcy odpowiadają m.in. za projekt i rozwój produktu.

Tworzymy zupełnie nowy projekt kompaktowej, mobilnej stacji do ładowania zgodnie ze specyfikacją Formuły E, wykorzystując do tego niektóre elementy najnowszej ładowarki dużych mocy ABB. Ładowarki będą mieć specyficzne rozmiary, będą charakteryzować się dużą gęstością mocy i bazować na innowacyjnych modułach – mówi Paweł Błaszczyk, szef projektu.

Urządzenia mają być wykorzystywane w dniu wyścigowym przez zespoły Formuły E. Jedna stacja będzie w stanie ładować dwa bolidy jednocześnie mocą 80 kW każdy poprzez złącze CCS2 (Combo 2). Aby zoptymalizować proces ładowania, specjalny system pozwoli na monitoring urządzeń i zarządzanie przepływem energii.

Obecnie rozwój technologii elektromobilności to jeden z obszarów działania Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Tamtejsi naukowcy projektują m.in. stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych, z których korzystają już operatorzy transportu miejskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych.

ABB jest oficjalnym partnerem zespołu TAG Heuer Porsche w Formule E. Firma ma na koncie wiele projektów, m.in. dla Electrify America, IONITY, Fastned.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas