Facebook

Energetab 2020 odbył się w wyjątkowych okolicznościach

W dniach od 15 do 17 września odbyły się w Bielsku-Białej, w niecodziennych warunkach, międzynarodowe targi energetyczne Energetab 2020. Według informacji organizatorów w wydarzeniu wzięło udział ponad 3700 odwiedzających oraz około 250 wystawców.

Tegoroczna edycja targów Energetab przypadła na okres bardzo trudny dla całej gospodarki i społeczeństwa. Specyficzne okoliczności, w jakich odbywały się targi, wynikały z ich organizacji w sytuacji trwającej jeszcze pandemii COVID-19 i płynących stąd obaw zarówno wystawców, jak i zwiedzających, czy zastosowane środki zabezpieczające, wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom targów. Obawy te zmieniały się wraz z pojawiającymi się codziennie w mediach informacjami o liczbie osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa oraz z ogłaszanymi strefami szczególnie zagrożonych regionów kraju. I chociaż region Bielska-Białej należał do mniej doświadczonych przez pandemię, to obawy nie były wcale mniejsze, co istotnie wpłynęło na mniejszą liczbę wystawców niż w ubiegłych latach, a także na mniejszą liczbę zwiedzających targi.

Patrząc na targi od strony merytorycznej należy zauważyć, że wśród prezentowanych przez wystawców urządzeń do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, zdecydowanie wzrosła liczba produktów związanych z odnawialnymi źródłami energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Widoczna była cała gama falowników, przetworników, baterii akumulatorów, aparatury sterującej i zabezpieczającej czy też specjalistycznego oprogramowania.

Prezentacje, wykłady
Na tegorocznym Energetabie interesująco prezentowała się „strefa elektromobilności”, w której do kilku różnych stacji ładowania można było podłączyć samochody elektryczne siedmiu różnych marek. Kilkoma z nich można też było odbyć jazdy na przygotowanym specjalnie parkingu.

Spore zainteresowanie wzbudził pokaz stawiania słupa tymczasowej linii 110 kV w technologii uniwersalnych modułowych konstrukcji wsporczych (UMKW) zrealizowany przez firmę Arinet w „Strefie Praktycznych Pokazów” zlokalizowanej na poligonie szkoleniowym ZIAD-u. W tej strefie odbywały się też pokazy firmy Budniok wykonywania połączeń egzotermicznych w instalacjach odgromowych. Firma Sonel, podczas wykładów i warsztatów pokazowych, prezentowała mierniki i testery ze swojej oferty.

Od lat na bielskich targach pojawia się wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła jak i specjalistyczne oprawy czy słupy oświetleniowe. Podobnie było w tym roku, a duże zainteresowanie odwiedzających targi przedstawicieli lokalnych samorządów wzbudzało aktywne przejście dla pieszych „smartpole crossing” firmy Alumast, zwiększające bezpieczeństwo pieszych w tych newralgicznych miejscach.

Podsumowanie
Targi Energetab 2020 były niewątpliwie skromniejsze niż w latach ubiegłych. Zdaniem większości uczestników imprezy, a także organizatorów innych targów w Polsce, którzy pojawili się w Bielsku, aby zobaczyć, jak następuje „odmrażanie” gospodarki i działalności eventowej, decyzja o organizacji tegorocznej edycji wydarzenia była słuszna. Oczywiście, byłoby lepiej, gdyby przyjechało więcej zwiedzających. Zapewne jednak ci, którzy zdecydowali się odwiedzić targi, byli zainteresowani konkretnymi rozwiązaniami, firmami i przyjechali z merytorycznymi pytaniami do wystawców.

Pozostaje mieć nadzieję, iż tegoroczne targi Energetab będą stanowiły wyjątek w swej wieloletniej historii i w przyszłym roku będą przebiegać w normalnych warunkach.

Przyszłoroczne targi odbędą się w dniach od 14 do 16 września 2021 r.

Wyniki Konkursu 33. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab 2020

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące medale i wyróżnienia:

 • Statuetka „Złotego Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego za produkt: PIRANIA- Innowacyjny system połączeń żył kabli elektroenergetycznych klasy 1, 2 i 5 Cu i AI zgłoszony przez firmę: ERKO z o.o. sp. k.
 • Puchar Ministra Klimatu za produkt: System Automatyki DCS Master zgłoszony przez firmę: Instytut Automatyki Systemów Energetycznych z o.o.
 • Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej za produkt: Stacja ładowania Power EV. Seria: RS, Model Smart zgłoszony przez firmę: Power EV z o.o.

Medale 33. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab 2020

 • Medal Złoty za produkt: Technologia Uniwersalnych Modułowych Konstrukcji Wsporczych zgłoszony przez firmę: Arinet z o.o.,
 • Medal Srebrny za produkt: Nowa seria modułowych masztów odgromowych zgłoszony przez firmę: Elko-Bis Systemy Odgromowe z o.o.,
 • Medal Brązowy za produkt: Układ Automatyki Odciążającej zgłoszony przez firmę: Kared z o.o.,
 • Puchar Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska za produkt: EVSE-01 Adapter do testów stacji ładowania pojazdów elektrycznych zgłoszony przez firmę: SonelA.,
 • Statuetka „Złoty Volt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki za produkt: Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia AOWN-6 zgłoszony przez firmę: Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego Aktywizacja Spółdzielnia Pracy,
 • Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej za produkt: BB ECO BBE-4-PL1 zgłoszony przez firmę: Bruk-Bet PV z o.o.,
 • Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich za produkt: Smartpole Charger zgłoszony przez firmę: AlumastA.

Wyróżnienia Honorowe 33. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab 2020

 1. za produkt: Smartpole crossing – aktywne przejście dla pieszych zgłoszony przez firmę: Alumast S.A.
 2. za produkt: Wyparne urządzenie chłodzące Power Breezer zgłoszony przez firmę: Cerbiomed sp. z o.o.
 3. za produkt: Licznik serii 7M 7M.24.8.230.0310 zgłoszony przez firmę: Finder Polska Sp. z o.o.

Fundatorzy następujących wyróżnień wnioskowali o nieprzyznawanie ich w tegorocznym Konkursie:

 1. Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
 2. Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas