Facebook

Nowy GPZ Energi Operator

Energa Operator rozpoczęła budowę Głównego Punktu Zasilania w miejscowości Fitowo w gminie Biskupiec. Nowa stacja elektroenergetyczna przyczyni się do poprawy niezawodności dostaw energii elektrycznej w regionie, zwiększy również potencjał przyłączeniowy. Jej powstanie zapewni lepsze warunki dla rozwoju gospodarki oraz OZE. Wartość całej inwestycji to blisko 23 miliony zł.

Główne Punkty Zasilania (GPZ) to elementy sieci elektroenergetycznej (stacje), które odpowiadają za przekształcanie wysokiego napięcia na średnie oraz za dalszy rozdział energii elektrycznej o wymaganym napięciu do klientów. Odgrywają one kluczową rolę w procesie zapewnienia mocy i dostarczenia energii elektrycznej. Obecnie Energa Operator posiada ponad 270 takich punktów.

Nowobudowany w Fitowie obiekt zasili 202 stacje średnich napięć, które zaopatrują w prąd odbiorców z gmin: Biskupiec, Nowe Miasto Lubawskie, Łasin oraz Świecie nad Osą.

Technologia

GPZ Fitowo powstaje w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w Enerdze Operatorze. Wyposażony będzie w nowoczesne systemy telesygnalizacji i telesterowania, które umożliwią dyspozytorom pełny zdalny nadzór nad stacją. Rozdzielnica średnich napięć, która znajdzie się w obiekcie, będzie zautomatyzowana oraz wyposażona w zabezpieczenia cyfrowe. Planowane pola rezerwowe zapewnią możliwość szybkiej realizacji zapotrzebowania na nową moc przyłączeniową. Rozdzielnię wysokich napięć zaprojektowano w układzie H5, który umożliwia zasilanie stacji z dwóch niezależnych linii, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

W związku z powstaniem stacji dotychczas istniejąca linia wysokiego napięcia podzielona zostanie na dwa odcinki – relacji Fitowo-Podlasek o długości ponad 7 km oraz Fitowo-Iława o długości około 18 km.

Obiekt wyposażony zostanie również w dwa transformatory WN/SN. Wszystko to zapewni pełne rezerwowanie się zarówno urządzeń, jak i samych linii doprowadzających prąd do GPZ. Oznacza to, że w przypadku awarii jednego z transformatorów, odbiorcy cały czas będą zasilani energią z drugiego.

W ramach inwestycji wybudowanych zostanie około 20 km nowych linii średniego napięcia, które wraz z istniejącą już siecią utworzą 8 zasilanych ze stacji Fitowo ciągów linowych o długości ponad 230 km.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas