Facebook

ML System zbudował instalację PV w szczecińskim szpitalu

Zrealizowana przez ML System instalacja fotowoltaiczna, warta wraz z infrastrukturą towarzyszącą 6,2 mln zł, rozpoczęła pracę w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie. Przy optymalnych warunkach pogodowych elektrownia pokrywa ponad 65 proc. chwilowego zapotrzebowania mocy.

Powstała instalacja składa się z 2116 sztuk modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 740,6 kWp i sumarycznej powierzchni 4097,6 mkw., obsługiwanych przez 23 falowniki. Moduły zostały zamontowane na dachach i elewacjach budynków szpitala – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Instalacja fotowoltaiczna zaczęła już wytwarzać energię elektryczną, która w całości będzie wykorzystywana do pokrycie bieżącego zapotrzebowania na prąd. Dzięki temu zaoszczędzimy rocznie minimum 430 tys. zł brutto, przyczyniając się jednocześnie do poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla – twierdzi dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie.

 

Przy optymalnych warunkach pogodowych elektrownia pokrywa ponad 65% chwilowego zapotrzebowania mocy (tj. okres pomiędzy godz. 11:00 i 15:00). W ciągu dnia, kiedy panele są aktywne (tj. w godz. 05:30 – 20:30) – w okresie od wiosny do jesieni, elektrownia pokrywa ponad 40% zapotrzebowania mocy w tym przedziale czasowym. Brak aktywności paneli w nocy powoduje, że średniodobowe pokrycie zapotrzebowania mocy wynosi około 20-25%.

W lipcu bieżącego roku ML System podpisał z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II umowę o wartości 28,3 mln zł netto na modernizację energetyczną budynków. Projekt zakłada wykonanie robót budowlano-instalacyjnych wraz z dostawą i montażem urządzeń. W ramach zadania spółka m.in. zamontujemy moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 323 kWp na dachach, elewacjach i zadaszeniach parkingowych, tzw. carportach kompleksu szpitalnego.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas