Facebook

Tepco może uruchomić elektrownię jądrową Kashiwazaki Kariwa

Japoński regulator jądrowy (Nuclear Regulation Authority, NRA) ogłosił 23 września, że koncern energetyczny Tokyo Electric Power Company (Tepco) jest w stanie bezpiecznie zarządzać elektrownią jądrową Kashiwazaki Kariwa, w oparciu o nowe, prawnie wiążące zasady bezpieczeństwa, które firma opracowała i zobowiązała się przestrzegać.

W nadchodzących miesiącach władze lokalne muszą jeszcze wydać zgodę na ponowne uruchomienie tej elektrowni składającej się z siedmiu bloków, zlokalizowanej w prefekturze Niigata w północno-zachodniej Japonii.

Elektrownia jądrowa Kashiwazaki Kariwa nie ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które wywołało awarię Fukushima-Daiichi w 2011 r. Wszystkie reaktory były wyłączone z eksploatacji po trzęsieniu ziemi w 2007 r., które spowodowało uszkodzenia na terenie elektrowni, ale nie uszkodziło samych reaktorów.

Koncern Tepco przekazał w czerwcu, że koncentruje swoje zasoby na ponownym uruchomieniu nowszych bloków nr 6 i 7 w Kashiwazaki Kariwa, które rozpoczęły działalność komercyjną odpowiednio w 1996 i 1997 roku. Nie ogłosił natomiast konkretnych planów dotyczących tego, co zamierza zrobić ze starszymi pięcioma reaktorami znajdującymi się w obiekcie.

W 2017 r. japoński organ regulacji jądrowych zezwolił na ponowne uruchomienie bloków 6 i 7 na podstawie nowych przepisów ustanowionych w 2013 r. w odpowiedzi na awarię w Fukushima-Daiichi. Zbadano również zdolność Tepco do bezpiecznego zarządzania elektrownią.

Gazeta Asahi Shimbun poinformowała, że po kilku rundach spotkań z kierownictwem Tepco, NRA zapewniło, że firma będzie przestrzegać nowego siedmiopunktowego kodeksu bezpieczeństwa. Dokument ma charakter prawnie wiążący i nakłada na firmę odpowiedzialność za system bezpieczeństwa w obiekcie. Jeśli okaże się, że Tepco łamie te zasady, może zostać nakazane wstrzymanie pracy elektrowni.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas