Rafako sprzedaje spółkę E-Bus
Rafako podpisało umowy sprzedaży 100% udziałów w spółce zależnej E-Bus oraz oddziału w Solcu Kujawskim na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu. Łączna wartość transakcji wynosi 31 mln zł.
Rafako podpisało w sierpniu przedwstępną umowę sprzedaży 100% udziałów w spółce zależnej E-Bus. Przy udziale ARP podpisano wówczas także przedwstępną umowę ze spółką E-Bus, dotyczącą sprzedaży oddziału Rafako w Solcu Kujawskim. Jak poinformowała Agencji Rozwoju Przemysłu celem przejęcia jest uruchomienie seryjnej produkcji autobusów elektrycznych.
– Realizacja projektu autobusu elektrycznego wpisuje się w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Efekty prac Rafako nad stworzeniem nowego modelu autobusu, z uzyskaną homologacją, otwierają możliwość pozyskania rynku zbytu po uruchomieniu, w ramach spółki celowej, seryjnej produkcji autobusów elektrycznych – czytamy w komunikacie ARP
– Polska należy do liderów eksportu autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. To bardzo perspektywiczny rynek nie tylko w wymiarze unijnym, ale i krajowym. W najbliższych latach coraz więcej samorządów będzie przechodzić na niskoemisyjny transport publiczny, a od 2025 możemy się spodziewać, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców nie będą sprzedawane autobusy spalinowe – powiedział wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.
Agencja podała, że prototyp autobusu elektrycznego o długości 8,5 metrów predysponowany jest do specjalistycznych celów np. dowozu uczniów do szkół zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich.
Celem ARP jest rozwój, w ramach spółki celowej, autobusu elektrycznego. Plany obejmują również przygotowanie nowych prototypów dłuższych pojazdów, oraz wejście na rynki polskie i zagraniczne. Są one zbieżne z trendami związanymi z ograniczeniem emisji spalin, elektromobilnością i sprzyjają rozwojowi innowacyjnych polskich produktów.
Według ARP prognozy dotyczące przyszłości rynku autobusów elektrycznych są optymistyczne. Wskazano za danymi Electric Bus Market 2013-2025, że światowy rynek autobusów elektrycznych będzie rósł rocznie o około 17%. Trend ten jest zauważalny również w Polsce.