Nowa linia elektroenergetyczna na Śląsku
8 października br. po raz pierwszy energia elektryczna popłynęła nową linią elektroenergetyczną najwyższych napięć relacji Mikułowa – Czarna, łączącej stacje w okolicach Zgorzelca i Lubina. Jest ona jednym z elementów wartego blisko miliard złotych planu inwestycyjnego Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który poprawi zaopatrzenie w energię elektryczną południowo-zachodnią część Polski.
Budowa linii 400 kV Mikułowa – Czarna trwała blisko pięć lat. Zastąpi ona połączenie zbudowane jeszcze w 1963 r. Była to pierwsza linia w Polsce pracująca na napięciu 400 kV i jednocześnie jedna z ważniejszych linii przesyłowych w kraju. Od jej prawidłowej pracy zależały dostawy energii elektrycznej do niemal trzech milionów odbiorców w województwie dolnośląskim, a także do użytkowników w innych regionach Polski, korzystających m.in. z energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni Turów.
Linia pozytywnie przeszła program prób napięciowych, w czasie których bardzo dokładnie weryfikowane były wszystkie jej parametry i zgodność z wymogami PSE. Wkrótce linia zostanie włączona do sieci linii przesyłowych i stanie się jednym z jej głównych elementów.
Nowa moc dla Dolnego Śląska
Budowa 133 km linii elektroenergetycznej Mikułowa – Czarna to jedna z czterech inwestycji liniowych, które PSE zrealizują w regionie do 2025 r. Łącznie na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na Dolnym Śląsku spółka przeznaczy ok. 950 mln zł. Po ich ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski. Zwiększy się również pewność zasilania największego odbiorcy w regionie – Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM). Nowoczesna infrastruktura przesyłowa przyczyni się również do poprawy warunków wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po jej rozbudowie o nowy blok o mocy 480 MW.
Wkrótce do podania napięcia gotowe będzie też kolejne połączenie 400 kV, linia Czarna – Pasikurowice o długości 83 kilometrów. Oddanie do eksploatacji całego ciągu liniowego Mikułowa – Czarna – Pasikurowice zaplanowano na połowę 2021 roku. Na realizację tej inwestycji oraz rozbudowę i modernizację obsługujących ją stacji najwyższych napięć PSE pozyskały ponad 380 milionów europejskiego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.