Facebook

Energa wymienia oświetlenie uliczne w Gdańsku

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wymieniła ponad połowę opraw latarni ulicznych w Gdańsku. Wymiana opraw oświetleniowych, z sodowych na ledowe, poprawi nie tylko jakość oświetlenia, bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców, ale także znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Realizacja wymiany około 4 tys. opraw na energooszczędne oprawy LED to efekt umowy podpisanej przez Energę Oświetlenie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Umowa dotyczy świadczenia kompleksowej usługi oświetlenia na terenie miasta Gdańska od początku października br. do końca września 2024 roku.

Nowy standard ledowego oświetlenia na terenie miasta ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu życia mieszkańców, ale nie tylko – zdaniem ekspertów to właśnie ten rodzaj oświetlenia ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Wymiana opraw oświetleniowych w Gdańsku spowoduje także znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej. Dotychczas wykorzystywane w Gdańsku oprawy zużywały rocznie około 2 mln kWh. Nowe zużyją w tym samym okresie czasu około 830 tys. kWh, czyli o 60% mniej energii. Dzięki temu znacząco zmniejszy się też emisja CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas