Facebook

PGE Dystrybucja buduje linie SN w obrębie Puszczy Knyszyńskiej

PGE Dystrybucja Oddział Białystok przystąpiła do realizacji budowy nowego odcinka linii średniego napięcia (SN), która łączyć będzie linie SN Sokółka – Słójka i Gródek – Wasilków.

W realizacji budowy zostanie wykorzystana metoda płużenia. Polega ona na wykorzystaniu maszyn, które pozwalają na minimalne naruszenie gruntu w trakcie prowadzonych prac. Wykorzystanie wskazanej technologii umożliwia układanie infrastruktury światłowodowej i elektroenergetycznej na długich dystansach pozwalając przy tym na układanie kilku linii jednocześnie. W związku z brakiem podsypki w metodzie płużenia konieczne jest wykorzystanie specjalnych kabli elektroenergetycznych o wzmocnionej powłoce zewnętrznej. Metoda płużenia ma szczególnie zastosowanie na terenach mocno zalesionych i trudno dostępnych.

Realizacja prac spowoduje znaczną poprawę warunków zasilania miejscowości położonych w obrębie Puszczy Knyszyńskiej tj. Lipowy Most, Borki, Słójka (w sumie 17 miejscowości).

Koszt inwestycji to 1,1 mln zł. Za kwotę tę wybudowane zostanie 7 km linii średniego napięcia. Pierwsza część realizowanego zadania zostanie oddana do użytku w listopadzie bieżącego roku. Inwestycja zakończy się w styczniu 2021 roku.

PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok to jedna z największych firm w północno-wschodniej Polsce. Dostarcza energię elektryczną do ponad 721 tys. klientów w województwach podlaskim i części województwa warmińsko-mazurskiego. Nadzoruje ponad 43 tys. km linii elektroenergetycznych oraz ponad 15 tys. stacji transformatorowych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas