Facebook

Nowe laboratorium aparatów elektrycznych na Politechnice Wrocławskiej

Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej rozpoczęło pracę laboratorium dydaktyczne Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych. Nowe laboratorium wyposażono w najnowsze urządzenia i rozwiązania czołowych producentów osprzętu elektroenergetycznego.

Laboratorium powstało dzięki współpracy z firmami zewnętrznymi – czołowymi producentami osprzętu elektroenergetycznego, takimi jak ABB, Schneider Electric, Schrack, Siemens, ale także dzięki studentom.

Można w nim m.in. sterować napędami przemysłowymi, kompensować moc bierną, odczytywać zdalnie wszystkie istotne parametry w rozdzielnicy nn, programować SZR albo wykrywać łuk elektryczny w instalacjach elektrycznych.

Profil działalności laboratorium skupia się na przedstawieniu studentom nowoczesnych rozwiązań w zakresie opomiarowania inteligentnych rozdzielnic. Ideą, która przyświecała powstaniu laboratorium, było wykorzystanie wiedzy, jaką studenci posiadają z podstaw użytkowania urządzeń elektrycznych i zainteresowania ich nowymi rozwiązaniami – wyjaśnia dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego.

Większość makiet posiada łączność z siecią internetową, a dostęp do urządzeń jest możliwy za pośrednictwem smartfona lub komputera. Główne makiety do pracy to: makieta do symulacji przełączeń automatycznych w rozdzielnicy niskiego napięcia, sterowanie i zabezpieczenie napędów elektrycznych opartych na systemie UMC 100.3, stanowisko rozruchu silników z zastosowaniem softstartu PSTX, zdalny pomiar, kontrola i monitoring w nowoczesnej rozdzielnicy, kompensator mocy biernej, detekcja zwarć łukowych oraz zdalne sterowanie napędem.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas