Facebook

Orsted kupi energię z największej morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Orsted będzie kupować dużą część energii z farmy wiatrowej Dogger Bank, która powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Po uruchomieniu będzie ona największą morską farmą wiatrową na świecie.

Zgodnie z umową Duńczycy będą kupować przez 15 lat energię z wiatraków wchodzących w skład dwóch pierwszych etapów Dogger Bank, których łączna moc wyniesie 2,4 GW. Orsted ma handlować energią produkowaną na Dogger Bank na rynku spot. Generacja z całego projektu ma pokryć około 5% zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

Prace budowlane przy projekcie Dogger Bank rozpoczęły się na początku tego roku. Prace lądowe przewidziano na dwa lata i będzie je realizować około 100 pracowników. W tym czasie zostanie położonych 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m.

Morska farma wiatrowa Dogger Bank będzie budowana w trzech etapach. W każdym ma powstać część o mocy 1,2 GW. Montaż ogromnych turbin General Electric o jednostkowej mocy 13 MW ma rozpocząć się w roku 2023.

Dla pierwszego etapu zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych etapów zabezpieczono cenę 41,61 funtów/MWh.

Największą na świecie morską farmę wiatrową połączy z lądowym systemem energetycznym linia wysokiego napięcia prądu stałego stworzona w technologii HVDC (High Voltage Direct Current) i będzie to pierwszy przypadek zastosowania tej technologii w brytyjskim sektorze morskich wiatraków.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas