Facebook

USA stopniowo zamyka elektrownie węglowe

W ciągu ostatnich trzech tygodni siedem amerykańskich firm energetycznych ogłosiło plany zamknięcia lub zmiany paliwa elektrowni węglowych. Szacunki Energy Information Administration (EIA) wskazują, że w tym roku przybędzie w USA rekordowa ilość mocy w elektrowniach wiatrowych.

Jak podaje amerykański Instytut Ekonomiki Energii i Analiz Finansowych (IEEFA), firmy energetyczne z USA w ciągu ostatnich trzech tygodni zapowiedziały likwidację lub zmianę paliwa dla 9,5 GW mocy w elektrowniach węglowych.

Z danych publikowanych przez IEEFA wynika między innymi, że likwidację 1,8 GW mocy węglowych planuje firma WE Energies, z czego 1,1 GW ma zniknąć do 2024 r. Spółka Southwestern Electric Power zapowiedziała zamknięcie elektrowni węglowej Pirkey o mocy 721 MW w 2023 r i elektrowni Welsh o mocy 1056 MW do 2028 r. Firma Gulf Power poinformowała o wstrzymaniu produkcji w swojej elektrowni węglowej Crist (924 MW). Decyzja ta to efekt zniszczeń po przejściu huraganu, ale wznowienie produkcji energii z węgla według spółki jest nie opłacalne i zapowiada ona zmianę paliwa na gaz ziemny. Kolejna firma – Talen, ma zamknąć trzy elektrownie węglowe o łącznej mocy ponad 3,6 GW w Pensylwanii i Maryland. Natomiast Xcel decyduje się na przebudowę swojej elektrowni węglowej Harrington o mocy 1018 MW w Teksasie na gaz do 2025 roku.

Z drugiej strony w USA trwa boom na energetykę wiatrową i np. w Teksasie i Oklahomie gdzie swoje elektrownie węglowe zamyka Southwestern Electric Power w tym roku do sieci ma trafić energia z nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6,7 GW. Z szacunków EIA wynika, że w tym roku przybędzie w USA 23 GW mocy w elektrowniach wiatrowych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas