Facebook

Oświetlenie LED firmy Signify w kolejnej szklarni w Polsce

Firma Signify zainstalowała oświetlenie LED w kolejnej szklarni w Polsce, w której uprawiany jest pomidor malinowy. Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL dysponuje 6-hektarowym kompleksem szklarniowym, z czego około 2 ha to produkcja doświetlana systemem LED na poziomie do 260 umol/s/m2. To pierwszy wielkopowierzchniowy projekt szklarniowej uprawy pomidora malinowego o tak dużej mocy światła nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Centralnej.

W Polsce całoroczna uprawa pomidora możliwa jest jedynie w szklarniach z wykorzystaniem sztucznego doświetlania. Najbardziej powszechne są tradycyjne wyładowcze lampy sodowe – HPS, które są bardzo energochłonne. Alternatywą jest wykorzystanie nowoczesnych technologii opartych na oświetleniu LED. Takie rozwiązania pozwalają oszczędzać energię elektryczną nawet do 50% w porównaniu do lamp sodowych, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Systemy oparte na modułach LED emitują również znacznie mniej ciepła niż HPS, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania szklarni.

W gospodarstwie ogrodniczym VegaPOL – Kociszewski zastosowane zostało rozwiązanie oświetleniowe FULL LED o mocy do 260 umol/s/m2, które pozwala na intensywną uprawę pomidora w okresie zimowym bez względu na ilość światła naturalnego. Jest to pierwszy wielkomocowy projekt w Polsce i Europie Centralnej, co jest zgodne z najnowszymi trendami światowymi polegającymi na maksymalizacji ilości światła na m2 uprawy. Standardowo w szklarniach naszego regionu wykorzystuje się moc światła zbliżoną do wartości około 200 umol/s/m2, przy czym w Polsce bardzo często są to instalacje oświetleniowe o świetle słabszym – lub też nawet zdecydowanie słabszym – niż wyżej wzmiankowany poziom.

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL, zostało założone w 1998 r., a Piotr Kociszewski jest kontynuatorem szklarniowych rodzinnych tradycji. W swojej działalności koncentruje się na uprawie pomidora malinowego w najbardziej ekologiczny sposób, na który pozwalają innowacyjne technologie, takie jak oświetlenie LED oraz szkło dyfuzyjne, wspierające osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas