Facebook

Signify zachęca do szybszej wymiany opraw oświetleniowych

Według szacunków, na terenie UE oświetlenie odpowiada za około 10% zużycia elektryczności. Badania przeprowadzone przez firmę Signify pokazują, że zastąpienie konwencjonalnych źródeł światła oświetleniem LED może w znaczący sposób przyczynić się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. w Unii Europejskiej. Przejście na tę technologię pomoże ponadto 27 krajom członkowskim w spełnieniu założeń Europejskiego Zielonego Ładu i wypełnieniu swoich zobowiązań w ramach Porozumienia Paryskiego.

Zastąpienie 2,3 mld konwencjonalnych opraw oświetleniowych stosowanych w UE oświetleniem LED pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 50,9 mln ton[1]. Oszczędność prądu wyniosłaby wówczas 188,5 TWh, co stanowi równowartość corocznego zużycia prądu w 51,8 mln gospodarstw domowych, czyli ponad jednej czwartej wszystkich gospodarstw domowych w UE. Dzięki temu na przestrzeni jednego roku możliwe jest zaoszczędzenie w 27 krajach członkowskich 40 mld euro na kosztach energii.

Modernizacja profesjonalnego oświetlenia, obejmującego systemy oświetleniowe w biurach i kompleksach przemysłowych, na drogach i w parkach, a także w sklepach i hotelach, może ograniczyć emisję CO2 nawet o 42 mln ton. Ponadto jest to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów renowacji budynków, pozwalający na największe oszczędności prądu, spośród wszystkich technologii. Co więcej, wymiana oświetlenia w budynkach mieszkalnych w UE pozwoliłaby na ograniczenie emisji CO2 o 8,9 mln ton rocznie.

Największy potencjał oszczędności znajduje się w segmencie oświetlenia profesjonalnego. Firma Signify zachęca UE do ponad dwukrotnego zwiększenia tempa renowacji budynków – do 3% rocznie – oraz przejścia na inteligentne oświetlenie LED. Działania te powinny być opatrzone kampanią informacyjną skierowaną do konsumentów na terenie całej UE, która miałaby na celu wyjaśnienie środowiskowych i ekonomicznych korzyści płynących z zastosowania oświetlenia LED w gospodarstwach domowych.

Przejście na oświetlenie LED jest zgodne ze stanowiskiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). W niedawno opublikowanym raporcie „NetZero by 2050” („Zerowe emisje netto do 2050 roku”) rekomenduje ona, aby sprzedaż źródeł światła LED „stanowiła 100% we wszystkich regionach świata do 2025 roku” oraz wskazuje, aby przestrzeganiu minimalnych norm wydajności energetycznej towarzyszyło wprowadzenie inteligentnych metod sterowania urządzeniami.

– Potrzeba podjęcia działań w celu ochrony klimatu stała się jeszcze ważniejsza w ciągu ostatniego roku. Nasze badania pokazują, że przejście na zintegrowane systemy oświetleniowe to znakomita okazja dla UE, aby zrealizować cele w zakresie redukcji emisji i stymulować gospodarki poszczególnych państw. Kluczem do osiągnięcia tego scenariusza jest przyspieszenie tempa renowacji budynków do 3% rocznie. Początkowe nakłady inwestycyjne związane z przejściem na oświetlenie LED zwrócą się w ciągu niecałych dwóch lat. To proste i efektywne rozwiązanie dla całej naszej planety, cyfrowej przyszłości Europy oraz tworzenia nowych miejsc pracy – powiedział Harry Verhaar, dyrektor ds. Global Public & Government Affairs w Signify.

[1] Przedstawione dane dot. UE i są oparte na symulacji w ramach modelu zastępowania konwencjonalnych punktów świetlnych znanego jako EU Green Switch. Jest to realizowany przez Signify program zmierzający do ułatwienia klientom przejścia na wydajne energetycznie produkty, systemy i usługi oświetleniowe. Wszystkie przedstawione dane mają charakter poglądowy i są oparte na prognozach oraz założeniach. Podane liczby odnoszą się do 27 krajów członkowskich UE. W przypadku zmian dotyczycących wszystkich krajów w Europie, przewidywana redukcja emisji byłaby prawie dwa razy większa, sięgając 100 mln ton CO2.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas