Facebook

GE partnerem Orlenu w morskiej energetyce wiatrowej

Orlen podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z największych na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Podpisane porozumienie wzmocni konkurencyjność PKN Orlen w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Według Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, podpisany list intencyjny i współpraca z GE Renewable Energy będzie dla Orlenu wsparciem w przygotowaniu konkurencyjnych ofert w procesie ubiegania się o kolejne koncesje na produkcję energii wiatrowej na Bałtyku. Obajtek podkreślił, że chciałby, aby docelowo w inwestycjach Orlenu na Bałtyku, które miałby być realizowane w przyszłości, 60% stanowił tzw. local content (czyli żeby taki odsetek wartości usług i produktów został zrealizowany przez polskie firmy).

Jerome Pecresse, prezes GE Renewable Energy i wiceprezydent koncernu GE, podpisując memorandum o współpracy podkreślił, że planowana wielkość produkcji energii na Bałtyku może ulokować Polskę – w 2050 roku – w gronie pięciu największych rynków świata w morskiej energetyce wiatrowej. Zadeklarował, że koncern GE – wykorzystując m.in. swoją fabrykę łopat wirnikowych w Goleniowie, zakład produkujący turbiny energetyczne w Elblągu czy centrum badawczo-rozwojowe zatrudniające 1200 inżynierów – przyczyni się do zapewnienia Polsce taniej, niezawodnej, czystej i odnawialnej energii wiatrowej.

Obecnie Orlen posiada jedną koncesję na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1200 MW, ale będzie ubiegał się o kolejne koncesje, aby uzyskać efekt ekonomii skali. Rozwój współpracy z GE również zależy od tego, ile koncesji uzyska PKN Orlen.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas