Facebook

Ukończono budowę GPZ w gminie Ustka

Energa-Operator ukończyła budowę Głównego Punktu Zasilania Rowy (GPZ) w miejscowości Objazda położonej w gminie Ustka (woj. pomorskie). Nowy obiekt posłuży do zabezpieczenia dostaw energii w pasie nadmorskim, przede wszystkim dla miejscowości Rowy. Stacje tego typu pełnią kluczową rolę w systemie dystrybucyjnym odpowiadając za zasilanie nawet dziesiątek tysięcy odbiorców.

Obszar nadmorski w pobliżu miejscowości Rowy do tej pory zasilany był z GPZ Ustka dwiema liniami średniego napięcia. W przypadku awarii jednej z nich, druga nie była w stanie przejąć pełnego obciążenia, co powodowało przerwy w dostawach energii elektrycznej dla części odbiorców.

Powstanie GPZ Rowy rozwiązuje ten problem, ponadto dzięki skróceniu ciągów średniego napięcia pozwala na znacznie efektywniejszą dystrybucję energii elektrycznej. Nowy obiekt pozwoli również na wyprowadzenie nowych linii średniego napięcia oraz budowę nowych stacji odpowiadających za doprowadzanie energii do odbiorców końcowych. Poszerzy to możliwości konfiguracyjne sieci energetycznej i ułatwi jej optymalizację, zwłaszcza w okresie letnim kiedy występują duże wahania w zapotrzebowaniu na moc.

GPZ Rowy umożliwi dalszy rozwój gospodarczy regionu pozwalając na przyłączanie nowych odbiorców i wytwórców energii elektrycznej. Obiekt powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na moc ze strony miejscowości Rowy, ale również Dębin, Wytowna, Przewłoki, Poddąbia oraz Bałamątek.

Nadmorskie miejscowości turystyczne cechują duże wahania w zapotrzebowaniu na moc. W sezonie potrafi ono wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Budowa GPZ Rowy wraz z dwutorową linią wysokiego napięcia znacznie zwiększy bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej, a także umożliwi dalszy rozwój obszarów, które zasilać będzie stacja – mówi Maurycy Kacprzak Dyrektor Generalny Oddziału Energa-Operator w Koszalinie.

Budowa stacji

Stacja wyposażona została w transformator 110/15kV o mocy 16 MVA. Posiada ona rezerwowe pole, które umożliwi montaż drugiej jednostki w przyszłości. Stanowiska transformatorów ulokowane zostały w zadaszonych szczelnych komorach.

W budynku stacyjnym umieszczono nastawnię, rozdzielnię średniego napięcia (15kV) oraz dwa w pełni izolowane stanowiska potrzeb własnych 15/0,4kV. W pomieszczeniu rozdzielni 15kV wybudowano rozdzielnicę 15kV dwusekcyjną 16-polową (8 pól funkcyjnych i 8 pól liniowych w pełni wyposażonych) oraz przewidziano rezerwę miejsca na dalszą rozbudowę o dodatkowe minimum 12 pól liniowych, które umożliwią wyprowadzenie kolejnych linii średniego napięcia, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Zasilenie stacji wiązało się z budową nowej dwutorowej linii wysokiego napięcia o długości 14 kilometrów. Na linię składają się kratowe stanowiska słupowe oraz przewody fazowe, których naciągi dostosowano do temperatury granicznej pracy +80oC, dla których obciążalność w okresie letnim będzie wynosić 730A.

Łączny koszt inwestycji związany z budową nowej stacji to ponad 34 mln złotych.  Obecnie trwają prace związane z wyprowadzeniem kolejnych linii średniego napięcia z nowo wybudowanego GPZ. Ich ukończenie planowane jest do końca 2021 roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas