Facebook

Tauron wymieni blisko 700 lamp w gminie Murów

Blisko 700 lamp w gminie Murów w powiecie opolskim wymieni Tauron Nowe Technologie. Do końca roku wszystkie przestarzałe oprawy zostaną zastąpione nowoczesnymi lampami ledowymi.

Umowa podpisana przez gminę Murów i Tauron Nowe Technologie zakłada wymianę niemal 700 starych sodowych opraw oświetleniowych na ledowe. Przyniesie to miejscowemu samorządowi realne oszczędności w rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Szacuje się, że ta niespełna sześciotysięczna gmina zmniejszy zapotrzebowanie na energię z tytułu oświetlenia ulicznego aż o 70%. W ujęciu rocznym daje to spadek z 255 tys. kWh do 76 tys. kWh.

Oprócz mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, lampy w technologii LED są też wyraźnie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Dodatkowo oświetlenie montowane w miejscowościach gminy Murów ma działać w technologii SMART – system będzie dostosowywać natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych. W godzinach nocnych, kiedy ruch na ulicach będzie zdecydowanie mniejszy (miedzy 23.00 a 5.00), sterownik znacząco zredukuje moc lamp. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie bezpieczeństwa i dbałości o środowisko – w przypadku uszkodzenia oprawy LEDowej nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery. Nowe lampy na terenie gminy Murów będą charakteryzowały się mocą od 18,5 do 75,5 W.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas