Facebook

ML System z ponad 30% wzrostem sprzedaży

ML System w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wypracował 121,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 37,2 proc. W analizowanym okresie EBITDA wyniosła 15,9 mln zł wobec 17,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 1,4 mln zł w porównaniu z 9,0 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. 16 grudnia 2021 r. spółka uroczyście otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass.

Jak podała spółka w komunikacie w III kw. bieżącego roku zasadnicza część jej produkcji zaangażowana była w zawierane w poprzednich okresach zlecenia z obszaru fotowoltaiki klasycznej, gdzie, ze względu na dużą konkurencję, osiągane marże są pod coraz większą presją. W III kw. 2021 r. odczuwalny był także wzrost cen komponentów fotowoltaicznych i instalacyjnych, podzespołów oraz kosztów zatrudnienia, w tym związanych z niezbędnym, sukcesywnym zatrudnianiem kadry w zakresie produkcji Quantum Glass. Inwestycje w rozbudowę zasobów personelu wiążą się z przygotowaniem spółki do „nowej ery kwantowej”, czego efektem ma być wzrost mocy produkcyjnych. Na wynik netto w tym okresie wpływ miała także wysoka wartość amortyzacji nowoczesnych urządzeń zakupionych w ramach projektów inwestycyjnych oraz B+R.

Bieżący rok przebiega pod znakiem transformacji miksu produktowego w kierunku asortymentu BIPV oraz w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – Quantum Glass. Wiąże się to z zaawansowanymi działaniami logistycznymi oraz reorganizacją produkcji. Od 2022 r. nasze moce wytwórcze w coraz mniejszym zakresie zajęte będę realizacjami z obszaru fotowoltaiki klasycznej, robiąc przestrzeń produktom wyżej marżowym. Zawiązane partnerstwa strategiczne, skuteczne działania marketingowe oraz rosnąca pozycja na rynkach zagranicznych pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System 16 grudnia 2021 r. otworzy linię produkcyjną Quantum Glass. Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Spółka szacuje, że początkowy poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Wydajność wytwórczą planuje stopniowo zwiększać. Firma obserwuje duże zainteresowanie produktem zarówno wśród znaczących koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas