Facebook

Tauron wymienił 20 tys. latarni ulicznych

W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych. Wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED przynosi oszczędności dochodzące nawet do 70%.

W 2021 roku Tauron Nowe Technologie zainstalował w obsługiwanych przez siebie samorządach 19,5 tys. nowoczesnych opraw LED. Przyjmując średnią moc lampy nowego typu na poziomie 80 W oraz zakładając, że w ciągu doby świeci ona około 12 godzin, taka liczba opraw przez 12 miesięcy będzie potrzebowała około 7 mln kWh energii elektrycznej. Analogiczna ilość trzystuwatowych lamp sodowych w tym samym czasie oświetlających przestrzenie publiczne zużyje 25,5 mln kWh energii. Modernizacja infrastruktury przyczyniła się nie tylko do obniżenia rachunków, ale także redukcji emisji CO2 o blisko 16 tys. ton.
Jedną z największych ubiegłorocznych inwestycji była wymiana przestarzałego oświetlenia drogowego w Bytomiu. Mowa o 7,5 tys. opraw LED. Wcześniej magistrat w ten sam sposób zmodernizował lampy należące do miasta. Tym samym Bytom staje się jednym z pierwszych miast w Polsce w całości oświetlających strefę publiczną LEDami. A ma się czym pochwalić, bo mówimy o 10 tys. punktów świetlnych – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu Tauron Nowe Technologie.
Na wymianę oświetlenia decydują się także małe samorządy. W pięciotysięcznej gminie Murów w woj. opolskim Tauron zainstalował w 2021 roku niemal 700 energooszczędnych lamp.

Technologia SMART
Dodatkowo oświetlenie montowane przez Tauron w wielu miejscach działa w technologii SMART – sterowniki dostosowują natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych czy częstotliwości pojawiania się spacerowiczów w oświetlanym obszarze.
Takie rozwiązanie w ubiegłym roku firma zastosowała w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie. Pojawiły się tam innowacyjne systemy oświetlenia nadążnego. Zainstalowane oświetlenie działa w dwóch wariantach, domyślnie pracując w trybie spoczynku. Gdy zapada zmrok, oprawy LED zapalają się automatycznie, świecąc z niewielką mocą i pobierając tym samym niewielką ilość energii. Jeśli jednak w zasięgu czujników ruchu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy natychmiast osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając otoczenie. LEDy są też wyraźnie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Ich żywotność określa się nawet na 80 tys. godzin.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas