Facebook

Ponad 200 wystawców na targach Światło, Elektrotechnika, Automaticon

W dniach 26–28 stycznia 2022 r. w  warszawskim centrum EXPO XXI odbyły się trzy połączone wydarzenia targowe – Światło, Elektrotechnika, Automaticon. Szeroką ofertę rozwiązań zaprezentowali wystawcy z ponad 20 krajów.

Warszawskie centrum EXPO XXI stało się miejscem spotkań odbywających się w ramach trzech imprez targowych: 29. Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego Światło,  19. Międzynarodowych Targów Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń Elektrotechnika oraz 26. Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon.


Ze względu na pandemię i obostrzenia tegoroczna edycja miała nieco mniejszy zasięg od poprzednich. Jednak według informacji organizatorów w ciągu trzech dni zaprezentowało się 218 firm, Centrum EXPO XXI odwiedziło ponad 4500 osób, w tym 12% stanowili goście z zagranicy. Szkolenia, warsztaty i seminaria towarzyszące targom zgromadziły 246 uczestników.

Nagrody – Targi Światło

Nagrodę Główną 29. Międzynarodowych Targów Światło przyznano firmie GL Optic za „System do matrycowego pomiaru luminancji GL OPTICAM 3.0 4K TEC

Nagrody w poszczególnych kategoriach

 • Oświetlenie architektoniczne i techniczne – wyróżnienie przyznano firmie LED Labs Oświetlenie LED za „Oprawy liniowe Lumines”,
 • Oświetlenie zewnętrzne, słupy i latarnie, uliczna sygnalizacja świetlna – wyróżnienie przyznano firmie Elgis-Garbatka za „Słupek ostrzegawczy”,
 • Oświetlenie przemysłowe, ATEX – I Nagrodę przyznano firmie ATM Lighting za „Oprawę przeciwwybuchową EXL400LED”,
 • Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne – I Nagrodę przyznano firmie TM Technologie za „Serię opraw Primo”,
 • Oświetlenie powierzchni komercyjnych – I Nagrodę przyznano firmie Elgis-Garbatka za „Oprawę oświetleniową OP-52 EL-pure”,
 • Oświetlenie mieszkaniowe i dekoracyjne – wyróżnienie przyznano firmie TK Lighting Poland Tomasz Krywult za „Rodzinę opraw oświetleniowych Albero White”,
 • Oświetlenie specjalistyczne, sygnalizacyjne – I Nagrodę przyznano firmie Elgis-Garbatka za „Oprawę oświetleniową OP-52 EL-pure”,
 • Układy zasilania, sterowania, drivery, komponenty, układy optyczne –
  • I Nagrodę przyznano firmie Orange Polska za „Kontroler Smart Light – inteligentny sterownik oświetlenia ulicznego
  • wyróżnienie przyznano firmie Opple Lighting za „System Smart Lighting – OPPLE”,
  • wyróżnienie przyznano firmie LED line za „Kontrolery Variante”.

Nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przyznano firmie Elgis-Garbatka za „Oprawę oświetleniową OP-52 EL-pure”.

Tytuł Najlepiej Oświetlonej Gminy i Miasta 2021 Roku otrzymał Urząd Miejski w Bieruniu za modernizację oświetlenia zewnętrznego na terenie Gminy Bieruń w ramach zadania „Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie Gminy Bieruń – etap II i III” oraz zadania „Zaprojektowanie i budowa oświetlenia drogi rowerowej od ul. Baryki do ul. Kościelnej”.

Tytuł Najlepszej Inwestycji Oświetleniowej 2021 Roku przyznano firmie Wojnarowscy Sp. z o. o. za oświetlenie kompleksu konferencyjnowypoczynkowego Cukrownia Żnin.

Organizatorzy przyznali także nagrody za Najładniejsze Stoisko Targowe. W tym roku przypadły one firmom – Nowodvorski Lighting, Elstead Lighting Poland, Grodno S.A.

Nagrody – Targi Elektrotechnika

Nagrodę Główną 19. Międzynarodowych Targów Elektrotechnika przyznano firmie Orange  Polska za „System Smart Light – inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym”.
I Nagrodę przyznano firmie BrasiT  za „Hybrydowy system zasilania lamp zewnętrznych”.

Nagrody – Targi Automaticon

 • Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. za „Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST)”,
 • Finder Polska za „Przekaźnik wysokiej mocy serii 68”,
 • Inovatica AGV za „Autonomiczne wózki widłowe INOVATICA AGV”,
 • Lean Tech za „Robot AMR Lean-Cart 20.0”,
 • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP za „Tachograf Kolejowy typ TC-XXXP”.

Konkursu Osobowość roku 2021

W trakcie 29. Międzynarodowych Targów Światło i 19. Międzynarodowych Targów Elektrotechnika nastąpiło rozstrzygnięcie 6. edycji Konkursu Osobowość roku 2021. Wyniki ogłoszono i nagrody wręczono podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej na terenie targowym pierwszego dnia Targów, w dniu 26 stycznia.
Organizatorami Konkursu jest 9 ogólnopolskich organizacji branżowych: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza Elektryki, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej, Polskie Stowarzyszenie Branży Elektroenergetycznej, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, Stowarzyszenie Polskich Energetyków oraz Stowarzyszenie Teletechników Polskich XXI.
Celem Konkursu jest wyróżnienie i promowanie twórców wdrożonych, innowacyjnych rozwiązań i przedsięwzięć technicznogospodarczych oraz promocję i popularyzowanie dorobku twórców techniki, nauki i nowoczesnej gospodarki w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce. Tytuł przyznawany jest w trzech kategoriach: nauka, gospodarka, otoczenie biznesu.

W kategorii gospodarka tytułem Osobowości Roku 2021 został uhonorowany Lech, Adam Żak – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej o specjalności Sieci i Systemy Energetyczne, aktywny działacz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), w 2021 roku powołany do Rady ds. Akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, od listopada 2021 roku członek zarządu Enei ds. Strategii i Rozwoju.

W kategorii nauka tytuł Osobowość Roku 2021 przyznano dr hab. inż. Krzysztofowi Perlickiemu, profesorowi Politechniki Warszawskiej, którego aktywność zawodowa związana jest z systemami i sieciami telekomunikacyjnymi oraz techniką światłowodową. Jego prace badawcze oraz działalność dydaktyczna na rzecz kształcenia kadry technicznej koncentruje się na projektowaniu, budowie i eksploatacji szerokopasmowych sieci światłowodowych, w szczególności w odniesieniu do rozwiązań sieci dostępowych i transportowych.

W kategorii otoczenie biznesu tytułem Osobowości Roku 20121 został uhonorowany Mikołaj Przybyła, dyrektor operacyjny, członek zarządu GL Optic Sp. z o.o. Sp.k. Mikołaj Przybyła bierze czynny udział w projektach badawczo-rozwojowych opracowujących innowacyjne systemy pomiarowe. Jest uznanym w branży ekspertem, regularnie prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu pomiarów oświetlenia dla różnych zastosowań oraz dotyczące nowych norm i przepisów w branży oświetleniowej.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursowych i laureatach dostępne są na stronach: www.lightfair.pl; www.elektroinstalacje.pl; www.tele-technika.com; www.pzpo.pl.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas